"Z podniesionym czołem" *** [RECENZJA]

Marek Kuprowski
Naprawianie świata kamerą

Malony (debiutant Rod Paradot) zostaje oddany do domu dziecka jako mały chłopiec. Młoda, wyrodna matka (wyglądająca jak rówieśnica swojego syna Sara Forestier) nie wyobraża sobie opieki nad nim. Od tej pory zbuntowany chłopak skazany jest na kolejne placówki wychowawcze. Jego wybuchowy charakter i rozwojowa przestępcza kartoteka sprawiają, że wielu spisuje nastolatka na straty. Wielu, ale nie szlachetna sędzia młodocianych (Catherine Deneuve) ani oddelegowany do jego sprawy pracownik socjalny (Benoit Magimet).

Reżyserka Emmanuelle Bercot („Polisse”) rozmiłowana jest w kinie społecznie zaangażowanym. Jej najnowsze dzieło ogląda się niemal jak policyjny dramat proceduralny, tyle że tutaj bohaterami są urzędnicy ds. resocjalizacji młodzieży. Problem w tym, że kinowa rzeczywistość wydaje się dużo bardziej optymistyczna od prawdziwego świata. Seans robi się też dość monotonny, gdy film wpada w błędne koło prezentowania kolejnych zmarnowanych szans protagonisty i pozornego załamywania nad nim rąk przez walczące o niego dobre duszyczki. Zwłaszcza że Malony wygląda na przypadek beznadziejny (chociaż winą za to można by z miejsca obarczyć patologiczną matkę), który już dawno powinien surowo odpowiedzieć za swoje czyny.

„Z podniesionym czołem” otworzyło ubiegłoroczny festiwal w Cannes, na którym Bercot zgarnęła Złotą Palmę dla... najlepszej aktorki (za „Moją miłość”). Również w filmie nakręconym przez Francuzkę największą siłą są aktorzy. Chociaż Cezary dla najbardziej obiecującego aktora (Paradot) i przede wszystkim za rolę drugoplanową (Magimet) mogą wydawać się przyznane nieco na wyrost, to właśnie oni oraz znakomita Deneuve i świetna Forestier sprawiają, że z seansu „Z podniesionym czołem” nie wychodzi się ze wzruszeniem ramion. 

Ocena: 3/6

"Z podniesionym czołem", dramat, Francja 2015, 120 min., reż. Emmanuelle Bercot, występują: Catherine Deneuve, Rod Paradot, Beno^t Magimel, Sara Forestier, Diane Rouxel, Elisabeth Mazev, Anne Suarez

Więcej o: