"Nienasyceni" **** [RECENZJA]

Marek Kuprowski
Tilda Bowie nad basenem

Remake francuskiego „Basenu” („La Piscine”) z 1969 r., w którym występowali Alain Delon, Romy Schneider, Maurice Ronet i Jane Birkin. Włoch Luca Guadagnino zachował imiona bohaterów i wysoki poziom obsady, ale akcję przeniósł do swojego kraju. Ciekawostką i pewnym tropem może być też obficie pojawiająca się w filmie muzyka The Rolling Stones... ale nie chciałbym przypadkowo zdradzić zbyt wiele.

Marianne (Tilda Swinton) to gwiazda rocka, kurująca nadszarpnięty głos w rajskich okolicznościach przyrody u boku dużo młodszego ukochanego (Matthias Schoenaerts). Idylla kończy się, gdy z niezapowiedzianą wizytą wpada były muzyczny-i-nie-tylko partner artystki, Harry (szarżujący Ralph Fiennes z ADHD) wraz z młodziutką córą (Dakota Johnson). Napięcie urośnie, zatargi wylezą na wierzch, będą dziać się rzeczy dziwne i nikt już nigdy nie poczuje się komfortowo.

Chociaż Guadagnino nie znosi nowej włoskiej fali i nie byłby tym skojarzeniem zachwycony, nietrudno porównać jego anglojęzyczny debiut do twórczości Paola Sorrentina. „Nienasyceni” to film zmysłowy, doskonale zmontowany, cieszący każdym pięknym, starannie przygotowanym kadrem i nakręcony w stylu przywodzącym na myśl włoską klasykę. Szkoda tylko, że ogląda się go zdecydowanie lepiej w pierwszej godzinie, gdy fabuła wydaje się jeszcze ciut mniej ważna od wizualnej uczty i pionki są dopiero rozstawiane na planszy. Paradoksalnie, kiedy reżyser mocniej angażuje się w kryminalną wręcz historię, akcja odrobinę siada.

Poszukując pomysłu na polski tytuł, dystrybutor zdecydował się chyba na klucz scenariuszowy – David Kajganich, autor tekstu do „Nienasyconych”, siedem lat wcześniej napisał „Nienasyconego” („Town Creek”). W horrorze Joela Schumachera wystąpili... Michael Fassbender, Henry Cavill i Dominic Purcell. Tego filmu nie widziałem, ale jeśli chodzi o "Nienasyconych" - warto.

Ocena: 4/6

"Nienasyceni", dramat, kryminał, Francja, Włochy, 2015, 120 min., reż. Luca Guadagnino, występują:  Ralph Fiennes, Dakota Johnson, Matthias Schoenaerts, Tilda Swinton, Aurore Clément, Elena Bucci, Lily McMenamy

Więcej o: