"Zakładnik z Wall Street" **** [RECENZJA]

Marek Kuprowski
Kac Wall Street

Lee Gates (George Clooney) to gospodarz popularnego show o giełdzie. To doradzi, w co zainwestować, to przebierze się i zarapuje w towarzystwie tancerek. Nawet Gates nie zaplanował jednak równie bombowej niespodzianki, co pewien rozżalony młodzieniec (Jack O’Connell). Mężczyzna przedostaje się do studia telewizyjnego, bierze prowadzącego za zakładnika i grozi wysadzeniem budynku, jeśli szybko nie dowie się, w jaki sposób w jedną noc stracił wszystkie oszczędności na "pewnej" inwestycji. Reżyserka programu (Julia Roberts) zrobi wszystko, by pomóc swej gwieździe wyjść z tego cało.

A przecież wystarczyłoby, żeby człowiek z bombą obejrzał wyśmienite „Big Short”. Nikt tak dobrze nie wyjaśni mu kryzysu finansowego i giełdowych gierek. Reżyserująca „Zakładnika...” Jodie Foster (to nie pierwszy jej film, ale aktorka staje za kamerą tak rzadko, że często się o tym zapomina) i scenarzyści, którzy mają udział m.in. w „Skarbie narodów”, „Godzinach szczytu” czy „Wciąż ją kocham”, doskonale o tym wiedzą, więc, spóźnieni, nie drepczą bez sensu śladami Adama McKaya. „Zakładnik...” ma być przede wszystkim kinem rozrywkowym. Trzymającym w napięciu kryminałem o wielu zwrotach akcji, reprezentującym starą szkołę robienia thrillerów. To się udaje, chyba że widzowie uznają, że pewne niedociągnięcia wytrącają ich z przyjemności oglądania filmu.

Może się to wydawać przedziwne, ale Clooney w roli telewizyjnego showmana bywa niewiarygodny. Jego bohater zbyt szybko przeskakuje między różnymi postawami i nastrojami. „Zakładnik...” próbuje też diagnozować ludzką naturę i przedstawiać szokujące, bezlitosne dla człowieka wnioski. Czasami mu się to udaje, a czasami okazuje się bardzo nieoryginalne i wygląda sztucznie. Fanom serialu „The Wire” twórcy przygotowali spotkanie po latach – na drugim planie pojawiają się Dominic West i Chris Bauer. Nieoczekiwane wspomnienie „Prawa ulicy” na dobry moment wytrąciło mnie z rytmu oglądania produkcji o prawach giełdy. Jednak warto.

Ocena: 4/6

"Zakładnik z Wall Street", dramat, thriller, USA 2016, 98 min., reż. Jodie Foster, występują: George Clooney, Julia Roberts, Jack O'Connell, Dominic West, Caitriona Balfe, Giancarlo Esposito, Christopher Denham, Lenny Venito

Więcej o: