"Alicja po drugiej stronie lustra" ** [RECENZJA]

Marek Kuprowski
Walka z Czasem

Ahoj, pani kapitan! Jeśli film zaczyna się jak przymiarka do kolejnych „Piratów z Karaibów”, to na pewno tylko i wyłącznie dlatego, że Alicja (Mia Wasikowska) wraca właśnie z długiej żeglugi. Sprawy na lądzie nie mają się tak różowo jak przypuszczała, ale jeszcze gorzej jest w magicznej krainie, do której zostaje ponownie zwabiona. Szalony Kapelusznik (Johnny Depp) nagle przypomniał sobie smutną historię sprzed lat i zrobił się rozczarowująco mało żywiołowy. Najlepszy przyjaciel tytułowej bohaterki gaśnie z każdym dniem. Wszyscy wiedzą, że tylko Alicja może go uratować.

Gdy sześć lat temu Tim Burton zrobił „Alicję w Krainie Czarów”, myślałem, że kontynuację uratować może tylko odsunięcie go od reżyserskiego stołka. Trop nie był całkowicie fałszywy, jednak dający z siebie wszystko i zapraszający do równie fantazyjnie wykreowanego świata (ukłony dla speców od kostiumów i efektów specjalnych, nawet jeśli CGI czasami za mocno bije po oczach) James Bobin („Muppety”) daje definitywną odpowiedź na pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za (artystyczną) porażkę dylogii. To scenarzystka obu "Alicji", Linda Woolverton.

Podobnie jak pierwsza część, sequel nie ma właściwie żadnej historii do opowiedzenia. Splin Szalonego Kapelusznika został wymyślony sztucznie i jest nomen omen szalenie naciągany. Alicja, podjąwszy się misji, działa głupio, samolubnie i bywa, że trudno jej kibicować. Nie pomaga fakt, że Depp powoli staje się karykaturą aktora. Efektownie szarżować próbują wcielający się w Czas Sacha Baron Cohen oraz dwie królowe, Helena Bonham Carter i Anne Hathaway, ale z pustego i Borat nie naleje.

Ponieważ motywy silnych kobiet i walki o równouprawnienie w ostatnich filmach Disneya świetnie działają i studio jest za nie głośno chwalone, nie zabrakło podobnych wątków również tutaj. Niestety, wszczepiono je „Alicji” tak karykaturalnie, że wzbudzić mogą tylko chichot. Słuszne, ale zmęczone już przez setki dzieł kultury przesłanie, parę grepsów i kolorowy świat nie wystarczą, żeby uzasadnić istnienie tak nieudanej wariacji na temat świata stworzonego przez Lewisa Carrolla. Oby Alicja nie musiała więcej przenosić się do Krainy Czarów... W Polsce film można zobaczyć w wersji z dubbingiem lub z napisami.

Ocena: 2/6

"Alicja po drugiej stronie lustra", familijny, przygodowy, USA 2016, 108 min., reż. James Bobin, występują: Johnny Depp, Mia Wasikowska, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, Sacha Baron Cohen, Rhys Ifans, Matt Lucas, Lindsay Duncan

Więcej o: