Jest zwiastun "Kosmosu" - ostatniego filmu Andrzeja Żuławskiego

W sieci pojawił się pierwszy pełny zwiastun "Kosmosu", ostatniego filmu zmarłego w lutym tego roku Andrzeja Żuławskiego.

Premiera "Kosmosu" odbyła się na festiwalu w Locarno w ubiegłym roku, gdzie Żuławski został wyróżniony nagrodą za najlepszą reżyserię. Adaptacja powieści Witolda Gombrowicza, opisywana jako "metafizyczny czarny thriller" to pierwszy od 15 lat i, jak się okazało, ostatni film reżysera "Trzeciej części nocy".

„Kosmos” to ostatnia powieść Witolda Gombrowicza. Jej akcja rozgrywa się przed II wojną światową w Zakopanem. Żuławski zdecydował się przenieść akcję do współczesności, na portugalską prowincję. Tam młody chłopak podczas pobytu w pensjonacie zaczyna zauważać różne dziwne i nieoczywiste symbole, na podstawie których zaczyna kształtować rzeczywistość. 

W filmie występują Jonathan Genet, Johan Libereau, Sabine Azéma, Jean-François Balmer, Clémentine Pons i Victória Guerra.

Andrzej Żuławski zmarł w lutym tego roku po ciężkiej chorobie. Do jego najsłynniejszych filmów należą "Opętanie", "Na srebrnym globie" i "Szamanka".

Polska premiera "Kosmosu" odbędzie się 1 lipca.

Więcej o: