"Szukając Kelly". 16-latka znika bez śladu. Rodzicom pisze: "Przeszłam na islam, nie szukajcie mnie"
Kiedy okazuje się, że nastolatka uciekła z domu z muzułmaninem Ahmedem, aby żyć w zgodzie z Koranem, jej ojciec nie jest w stanie się z tym pogodzić. Obsesyjnie szuka córki przez 15 lat, zostawiając wszystko, co do tej pory kochał. Jedynym sojusznikiem w tych wieloletnich poszukiwaniach jest jego syn Kid, który poświęca młodość na znalezienie siostry.
Historia Kelly, nastolatki, która porzuca rodzinę, by wyjść za mąż za muzułmanina, choć osadzona w latach 90., jest wciąż szalenie aktualna. W ostatnich latach co najmniej 200 młodych Europejek - Brytyjek, Francuzek, Niemek- zdecydowało się wyjechać na teren Państwa Islamskiego. Omamione przez dżihadystów, zakochują się w nich, a następnie wstępują w szeregi ISIS.
Dlaczego 16-latka z przeciętnej francuskiej rodziny decyduje się na tak ekstremalny krok? Według Thomasa Bidegaina, reżysera "Szukając Kelly", gest głównej bohaterki to nic innego jak klasyczny młodzieńczy bunt.
Zobacz rozmowę z reżyserem filmu "Szukając Kelly":
- Gdyby Kelly żyła w czasach mojej młodości, pewnie pojechałaby do Londynu. Zamieszkałaby w squacie i zaczęła brać narkotyki. Dekadę wcześniej wyjechałaby do San Francisco w poszukiwaniu wolnej miłości - ocenia twórca. - Każde pokolenie ma własny sposób, żeby odrzucić wartości poprzedniego. Mój film nie skupia się na odnalezieniu odpowiedzi na pytanie dlaczego Kelly uciekła. Zamiast tego mówi o nas – o społeczności, która zostaje porzucona i o czasie, którego będzie potrzebowała, żeby się z tego otrząsnąć.
Francuska premiera "Szukając Kelly" zbiegła się w czasie z serią zamachów, jaka wstrząsnęła Paryżem w listopadzie 2015 roku. Akcja rozpoczyna się w 1994, w epoce gdy o dżihadzie nie mówiło się aż tak często w mediach. Opowiadana historia kończy się w 2011, ukazując radykalizację ruchów islamistycznych poprzez obrazy z 11 września czy zamachów w Madrycie i Londynie. Film Bidegaina stał się w ten sposób kolejnym głosem w gorącej debacie o islamie i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą życie w wielokulturowym społeczeństwie.
- Kiedy zaczęliśmy wspólnie z Noem Debré pisać scenariusz w 2011 roku, nie istniało Państwo Islamskie, nie było ISIS, nie było dżihadu. W naszych głowach należał on do przeszłości. Niedługo później w prasie zaczęły się jednak pojawiać newsy o nowej fali dżihadu. Sięgnęliśmy wtedy po świadectwa rodziców dzieci, które uciekły.
I czytaliśmy o historiach, które wcześniej opisaliśmy w scenariuszu - tłumaczy reżyser.
"Szukając Kelly", kadr z filmu Mat. prasowe
"Szukając Kelly to fabularny debiut reżyserski Thomasa Bidegaina, wielokrotnie nagradzanego scenarzysty, współtwórcy tak głośnych filmów, jak "Prorok", "Z krwi i kości" czy "Imigranci". Jak przyznaje reżyser, jego film to widowiskowy western w nowoczesnym stylu, wzorowany na "Poszukiwaczach" Johna Forda, skrojony na miarę naszych czasów, rozgrywający się w społeczności współczesnych kowbojów, w którym rolę Indian pełnią muzułmanie.
Polska premiera "Szukając Kelly" 3 czerwca.
"Szukając Kelly" - zwiastun:
-
Całe Peru kupuje maszyny do szycia, czyli czyli za co rządy płacą twórcom seriali
-
"Tina". Kiedy Turner ruszyła po wolność, miała przy sobie 36 centów, a na sobie - zakrwawiony kostium
-
Już po zwiastunie widać, że serial "Klangor" zrobi hałas. Fenomenalna obsada i tęga fabuła
-
Kamil Hussein: Pokładam dużą nadzieję w młodych ludziach. Nie da się im łatwo wcisnąć kitu [WYWIAD]
-
Msza święta online na żywo 7 marca - gdzie obejrzeć?
- "GW": Gliński zdymisjonował dyrektora FINA za film o wibratorach. Zdjęto też cały festiwal
- Rozpoznasz, o których bajkowych bohaterów pytamy? Sprawdź, czy sobie przypomnisz
- Justin Bieber szykuje na marzec płytę "Justice". Ukazał się kolejny singiel
- St. Vincent ogłasza premierę nowego albumu. Zainspirował ją pobyt ojca w więzieniu
- Celeste: W mocy artystów jest rzucanie światła na historie, które mogłyby zostać przemilczane [WYWIAD]