"Szukając Kelly". 16-latka znika bez śladu. Rodzicom pisze: "Przeszłam na islam, nie szukajcie mnie"

"Szukając Kelly" otwiera scena zjazdu kowbojów. Ojciec, trzymając w ramionach swoją 16-letnią córkę, nie wie jeszcze, że to ich ostatni wspólny taniec. Tego samego dnia Kelly znika. Jej ojciec sądzi, że córka została porwana. Okazuje się jednak, że dziewczyna przeszła na islam i uciekła z chłopakiem...

Kiedy okazuje się, że nastolatka uciekła z domu z muzułmaninem Ahmedem, aby żyć w zgodzie z Koranem, jej ojciec nie jest w stanie się z tym pogodzić. Obsesyjnie szuka córki przez 15 lat, zostawiając wszystko, co do tej pory kochał. Jedynym sojusznikiem w tych wieloletnich poszukiwaniach jest jego syn Kid, który poświęca młodość na znalezienie siostry.

Historia Kelly, nastolatki, która porzuca rodzinę, by wyjść za mąż za muzułmanina, choć osadzona w latach 90., jest wciąż szalenie aktualna. W ostatnich latach co najmniej 200 młodych Europejek - Brytyjek, Francuzek, Niemek- zdecydowało się wyjechać na teren Państwa Islamskiego. Omamione przez dżihadystów, zakochują się w nich, a następnie wstępują w szeregi ISIS.

Dlaczego 16-latka z przeciętnej francuskiej rodziny decyduje się na tak ekstremalny krok? Według Thomasa Bidegaina, reżysera "Szukając Kelly", gest głównej bohaterki to nic innego jak klasyczny młodzieńczy bunt. 

Zobacz rozmowę z reżyserem filmu "Szukając Kelly":

- Gdyby Kelly żyła w czasach mojej młodości, pewnie pojechałaby do Londynu. Zamieszkałaby w squacie i zaczęła brać narkotyki. Dekadę wcześniej wyjechałaby do San Francisco w poszukiwaniu wolnej miłości - ocenia twórca. - Każde pokolenie ma własny sposób, żeby odrzucić wartości poprzedniego. Mój film nie skupia się na odnalezieniu odpowiedzi na pytanie dlaczego Kelly uciekła. Zamiast tego mówi o nas – o społeczności, która zostaje porzucona i o czasie, którego będzie potrzebowała, żeby się z tego otrząsnąć.

Francuska premiera "Szukając Kelly" zbiegła się w czasie z serią zamachów, jaka wstrząsnęła Paryżem w listopadzie 2015 roku. Akcja rozpoczyna się w 1994, w epoce gdy o dżihadzie nie mówiło się aż tak często w mediach. Opowiadana historia kończy się w 2011, ukazując radykalizację ruchów islamistycznych poprzez obrazy z 11 września czy zamachów w Madrycie i Londynie. Film Bidegaina stał się w ten sposób kolejnym głosem w gorącej debacie o islamie i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą życie w wielokulturowym społeczeństwie.

- Kiedy zaczęliśmy wspólnie z Noem Debré pisać scenariusz w 2011 roku, nie istniało Państwo Islamskie, nie było ISIS, nie było dżihadu. W naszych głowach należał on do przeszłości. Niedługo później w prasie zaczęły się jednak pojawiać newsy o nowej fali dżihadu. Sięgnęliśmy wtedy po świadectwa rodziców dzieci, które uciekły.
I czytaliśmy o historiach, które wcześniej opisaliśmy w scenariuszu - tłumaczy reżyser.

"Szukając Kelly", kadr z filmu Mat. prasowe

"Szukając Kelly to fabularny debiut reżyserski Thomasa Bidegaina, wielokrotnie nagradzanego scenarzysty, współtwórcy tak głośnych filmów, jak "Prorok", "Z krwi i kości" czy "Imigranci". Jak przyznaje reżyser, jego film to widowiskowy western w nowoczesnym stylu, wzorowany na "Poszukiwaczach" Johna Forda, skrojony na miarę naszych czasów, rozgrywający się w społeczności współczesnych kowbojów, w którym rolę Indian pełnią muzułmanie.

Polska premiera "Szukając Kelly" 3 czerwca.

"Szukając Kelly" - zwiastun: