"Szukając Kelly" *** [RECENZJA]

Marek Kuprowski
Country szkodzi dzieciom

„Kowboje”, „Poszukiwacze nawróconej”, „Zagubieni w czasach dżihadu” – to nie prasowe nagłówki, dotyczące wojny USA z islamskim terroryzmem, tylko różne tytuły reżyserskiego debiutu Thomasa Bidegaina (współscenarzysty „Imigrantów”, „Rozumiemy się bez słów”, „Kości i rdzy”), wchodzącego do polskich kin jako „Szukając Kelly”. W czasach politycznej poprawności odwaga nawiązującego do „Poszukiwaczy” Johna Forda twórcy może zadziwiać – dobry ojciec-kowboj, któremu nie tak daleko do maszyny do zabijania w rodzaju Liama Neesona z „Uprowadzonej”, przeciwstawia się tu niezbyt przychylnie sportretowanym muzułmańskim przybyszom. A jednak, nim upłyną napisy końcowe, świat bohaterów przestanie być tak czarno-biały.

Wszystko zaczyna się od zniknięcia Kelly, która rozpływa się w powietrzu podczas tradycyjnego dla jej rodziny festynu country. Wiele wskazuje na porwanie, ale szybko okazuje się, że dziewczyna wybrała zupełnie inne wartości i styl życia – od jakiegoś czasu potajemnie uczyła się języka swojego chłopaka, Ahmeda, by wreszcie uciec z nim z domu. Dziwnie zrezygnowana matka nie chce na siłę szukać córki, ale ojciec (Francois Damiens, „Rozumiemy się...”) nie spocznie, dopóki nie sprowadzi Kelly z powrotem. Po jakimś czasie, w poszukiwania wciąga też dorastającego syna (Finnegan Oldfield).

Tytułowa bohaterka jest tak naprawdę mało ważna. Istotę filmu stanowią zmiany, jakie przechodzą jej poszukiwacze. Mamy tu do czynienia z ogromną opowieścią, z której można by wyodrębnić parę filmów. W jednym z nich ciekawy epizod zagrał John C. Reilly („Bracia przyrodni”, „Homar”). Szkoda, że poszczególne części nie do końca się kleją, a twórcy próbują splatać je, niezbyt zgrabnie wplatając co słynniejsze zamachy terrorystyczne ostatnich lat. "Szukając Kelly" nominowano do czterech Cezarów (francuskich nagród filmowych): dla najlepszego (Damiens) i najbardziej obiecującego (Oldfield) aktora, a także za muzykę i najlepszy debiut. Na nominacjach się skończyło.

Ocena: 3/6

"Szukając Kelly", dramat, Francja 2015, 104 min., reż. Thomas Bidegain, występują: François Damiens, Finnegan Oldfield, Agathe Dronne, Ellora Torchia, John C. Reilly, Antoine Chappey

Więcej o: