Ta jedna scena filmowa miała wywołać światowy kryzys w modzie. Clark Gable ściągnął koszulę i...

Kiedy w jednej ze scen hollywoodzkiej komedii z lat 30. "Ich noce" Clark Gable ściągnął koszulę i pokazał światu nagą klatkę piersiową, cały świat zamarł. "Gdzie jest jego podkoszulek?!", grzmieli zszokowani Amerykanie.

Chwila, w której oczom zdumionych widzów ukazał się zupełnie nagi tors aktora, bez podkoszulka, rozpoczęła prawdziwą rewolucję obyczajową. W latach 30. pokazać się bez podkoszulka było rzeczą zupełnie nie do pomyślenia. Możliwe, że jeden gest gwiazdora zrujnował całą branżę bieliźnianą, doprowadzając do potężnego spadku w produkcji klasycznych podkoszulków. 

 

Gest aktora uświadomił mężczyznom w całej Ameryce, że skoro największy gwiazdor Hollywood nie potrzebuje podkoszulka, żeby czuć się komfortowo, być może nikt nie powinien go nosić? Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Według danych zebranych przez prasę krótko po wyczynie Gable'a sprzedaż podkoszulków spadła aż o 40 proc., a niektóre źródła podają nawet spadek 80 proc. Mimo że legenda Gable'a bez wątpienia przyczyniła się znacząco do kryzysu bieliźniarskiego, pojawiły się także głosy sugerujące, że zanikanie popularności podkoszulków po premierze "Ich nocy" to jedynie przypadek. W 1934 roku, kiedy film wchodził na ekrany, wciąż trwał Wielki Kryzys. Być może mężczyźni zrezygnowali z podkoszulków z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej, a nie z powodu wywrotowej jak na owe czasy sceny filmowej? Dziś nie sposób już tego jednoznacznie zweryfikować.

Nie bez znaczenia jest z pewnością także fakt, że we wrześniu 1934 roku odbył się 22-dniowy strajk pracowników branży tekstylnej. - Przerwa w pracy bardzo poważnie odbiła się na przemyśle bieliźniarskim - pisano wówczas w "The New York Times".

A co jeśli brawura Gable'a to wyłącznie element skrzętnie zaplanowanej kampanii reklamowej, która miała na celu przedłużenie kontraktu w wytwórni? Pewnie nigdy się już nie dowiemy. Bez wątpienia jednak etykietka niegrzecznego chłopca pomogła aktorowi już za kilka lat przejść do historii kina legendarną rolą Rhetta Buttlera w "Przeminęło z wiatrem". Może gdyby wcześniej nie ściągnął koszuli w "Ich nocach", nigdy nie wypowiedziałby słynnej kwestii: "szczerze, moja droga? Nic mnie to nie obchodzi".

Mimo że legenda nie została nigdy jednoznacznie zweryfikowana, branża bieliźniarska została zrujnowana i nie odzyskała strat aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy rozpoczęto masową produkcję podkoszulków do żołnierskich mundurów.

Clark GableClark Gable Fot. AP

Więcej o: