PGNiG Transatlantyk Festival. Filmowe hity światowych festiwali. Ewan McGregor w podwójnej roli na zamknięcie

Już w czwartek rusza w Łodzi PGNiG Transatlantyk Festival. Projekcie rozpocznie premierowy pokaz "Nieznanej dziewczyny" Jeana-Pierre'a i Luca Dardenne'ów. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

Festiwal Transatlantyk odbywa się w tym roku w Łodzi po raz pierwszy. W ramach wydarzenia planowane są dwa ważne konkursy - Międzynarodowy Konkurs Transatlantyk oraz Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych.

Jednym z głośniejszych filmów, które wezmą udział w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu jest "Fuocoammare. Ogień na morzu" Gianfranco Rosiego, zwycięzca tegorocznego Berlinale, opowiadający o dramacie uchodźców, przybywających z Afryki na włoską wyspę Lampedusa.

Wśród licznych sekcji tematycznych można znaleźć m.in. przegląd Panorama, prezentujący najciekawsze premiery filmowe mijającego sezonu, i Oscary 2016 - sekcję, w której znalazły się najciekawsze filmy nagrodzone lub nominowane do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Przede wszystkim muzyka filmowa

Jednym z głównych celów PGNiG Transatlantyk Festivalu jest budowanie międzynarodowych karier kompozytorów muzyki filmowej. Po raz szósty w ramach festiwalu ogłoszone zostały prestiżowe, międzynarodowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Instant Composition Contest oraz Transatlantyk Film Music Competition.

Nie zabraknie także ciekawych gości. Na festiwalu będzie obecna Irene Jacob, francuska aktorka, odtwórczyni głównych ról w "Podwójnym życiu Weroniki" i "Trzech Kolorach: Czerwonym" Krzysztofa Kieślowskiego. Podczas festiwalu odbędzie się specjalny pokaz "Podwójnego życia Weroniki" oraz spotkanie Jacob z widzami.

Pojawią się także kompozytorzy Roque Banos (autor muzyki do m.in. "Mechanika", "Oldboy. Zemsta jest cierpliwa" i "Hiszpańskiego cyrku") oraz Heitor Pereira ("Minionki", "Minionki rozrabiają", "Smerfy"), kompozytor słynnego "Riverdance", znany z m.in. "Requiem dla snu" i "Atlasu chmur" aktor Keith David, laureat nagrody Grammy Bill Whelan, reżyser kontrowersyjnego dokumentu "Holy Hell" Will Allen oraz dyrektorka Audi Dublin International Film Festival Gráinne Humphreys.

Ewan McGregor jako Jezus i diabeł

Na wszystkie projekcje festiwalu wstęp jest wolny, jednak obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc. Warunkiem udziału w seansie filmowym jest odbiór biletu od godziny 15:00 w dniu poprzedzającym seans lub w dniu projekcji. Każdy widz może zarezerwować nie więcej niż 6 biletów filmowych dziennie.

Festiwalowe wydarzenia zakończy Gala Zamknięcia, która odbędzie się 30 czerwca o godz. 20:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi. Podczas uroczystości przyznane zostaną najważniejsze nagrody festiwalu m.in. Złota Arka za zwycięstwo w konkursie głównym. W tym roku zostanie przyznana także Transatlantyk Audience Award, o której zadecyduje sama publiczność. Na filmy od czwartku będzie można głosować na stronie internetowej festiwalu.

Filmem zamknięcia jest obraz "Ostatnie dni na pustyni" Rodrigo Garcii, który opowiada o kuszeniu Jezusa przez szatana na pustyni. Ewan McGregor wcielił się w postać Jezusa i diabła. Za zdjęcia do filmu odpowiada Emmanuel Lubezki, trzykrotny zdobywca Oscara (za "Zjawę", "Birdmana" i "Grawitację"). Projekcje "Ostatnich dni na pustyni" były wydarzeniem FF w Sundance.