Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik jako filmowi Beksińscy. Jest pierwszy zwiastun "Ostatniej rodziny"!

Tak wyglądają filmowi Beksińscy! Jest pierwsze wideo zapowiadające oczekiwaną produkcję. Film Jana P. Matuszyńskiego w kinach już 30 września.

W rolę Zdzisława – słynnego w Polsce i na całym świecie malarza – wcielił się Andrzej Seweryn. Dawid Ogrodnik, który znany jest m.in. z „Jesteś Bogiem”, „Disco Polo” czy „Chce się żyć”, zagrał postać Tomka Beksińskiego – dziennikarza muzycznego, prezentera radiowego i tłumacza filmowego.

W wybitnej roli Zofii Beksińskiej, żony Zdzisława – Aleksandra Konieczna. W obsadzie znalazł się również Andrzej Chyra, który pojawi się na ekranie jako Piotr Dmochowski – wieloletni przyjaciel i promotor obrazów Beksińskiego.

Seria dziwnych wydarzeń dopiero nadejdzie

„Ostatnia Rodzina” to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie - czytamy w opisie filmu.

Andrzej Seweryn: Przeżywałem malarstwo Beksińskiego

Zdzisław Beksiński to jeden z jeden z najsłynniejszych polskich malarzy, rzeźbiarzy i fotografików, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo.

- Należę do osób, które w sposób głęboki przeżywały malarstwo Beksińskiego. I gdybym powiedział, że przy okazji tej roli chciałbym poznać kogoś tak niezwykłego, byłoby to prawdą - mówił Seweryn o swojej roli. - Zdzisław był człowiekiem niezwykle złożonym i świadomym siebie. I wcielając się w tę postać będą starał się do niego zbliżyć - dodał.

Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.

"Ostatnią rodzinę" reżyseruje Jan P. Matuszyński, twórca wielokrotnie nagradzanego na całym świecie dokumentu "Deep Love". Autorem zdjęć do filmu jest Kacper Fertacz, laureat wielu nagród za zdjęcia do "Hardkor Disko". "Ostatnia Rodzina” powstała na podstawie scenariusza Roberta Bolesto („Córki Dancingu”, „Hardkor Disko”) – tekstu, który dostał się do finału konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill (obecnie znanego jako Script Pro).

Ostatnia rodzina" wejdzie do kin 30 września.