T-Mobile Nowe Horyzonty 2016: pełen program festiwalu. Almodóvar i jego "Julieta" na otwarcie

Filmem otwarcia 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty będzie najnowszy, pokazywany w tym roku w konkursie w Cannes, film "Julieta" Pedro Almodóvara. Wrocławski pokaz będzie jego polską premierą.

"Julieta" Pedro Almodóvara to ekranizacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro. To trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Reżyser "Porozmawiaj z nią" i "Volver" opowiada o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych, i tajemnicach, które przed nimi skrywamy.

"Julieta", reż. Pedro Almodóvar - zobacz zwiastun:

Ponadto w programie 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty znalazły się tradycyjnie najbardziej oczekiwane filmy ostatnich miesięcy, w tym "Komuna" Thomasa Vinterberga - dramat obyczajowy z nagrodzoną na Berlinale Trine Dyrholm, w którym reżyser dokonuje bolesnej wiwisekcji mitu demokratycznej wspólnoty, tegoroczny zdobywca Złotej Palmy "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha, zwycięzca z Locarno "Teraz dobrze, wtedy źle" Honga Sang-soo, czy zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Berlinale, czyli Tomasz Wasilewski i jego "Zjednoczone Stany Miłości".

Wrocławski festiwal to także okazja do obejrzenia głośnych i docenionych na tegorocznym MFF w Cannes filmów: "Egzamin" Cristiana Mungiu (nagroda za reżyserię), "Klient" Irańczyka Asgara Farhadiego (nagroda za scenariusz i dla najlepszego aktora), "Toni Erdmann" niemieckiej reżyserki Maren Ade (nagroda FIPRESCI), "Sieranevada" jednego z ojców rumuńskiej Nowej Fali - Cristiego Puiu, czy "Służąca" koreańskiego wirtuoza kina zemsty Parka Chan-wooka. Pokazane zostaną nowe dzieła uznanych reżyserów: "Martwe wody" Bruno Dumonta, "Cmentarz wspaniałości" Apichatponga Weerasethakula, "Nieznajoma dziewczyna" braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, czy "Śmietanka towarzyska" Woody’ego Allena.

16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-31 lipca 2016 roku. W trakcie imprezy zostaną zaprezentowane 393 filmy z ponad 50 krajów na całym świecie.

Więcej o: