"Dobra zmiana" w kinie - Gliński ogłosił konkurs na scenariusz o historii Polski

Plan ministra Glińskiego, by powstawał "dobry, wielki polski film patriotyczny", nabiera kształtów. Wicepremier ogłosił właśnie konkurs na scenariusz produkcji fabularnej "z zakresu historii Polski".

Gliński już kilka miesięcy temu zapowiadał, że można spodziewać się takiego konkursu. - Chcemy zbudować wielki projekt filmowy, który promowałby Polskę poprzez naszą historię, tożsamość. Powiem wprost - chcemy zrobić dobry, wielki polski film patriotyczny, który promowałby Polskę na świecie - mówił Piotr Gliński.

Tematyka realizowanych w trakcie stypendium prac literackich powinna odnosić się do istotnych wydarzeń historycznych kształtujących współczesną tożsamość Polaków." - można przeczytać na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Organizatorzy pragną przy tym, by scenariusze nie były jedynie artystyczną wizją przeszłości, lecz - opierając się na prawdziwych wydarzeniach lub ich kompilacji - prezentowały polską narrację historyczną w sposób atrakcyjny, zgodny ze współczesnymi trendami kultury popularnej i sztuki filmowej" - zaznacza organizator.

Zobacz nasze propozycje filmów patriotycznych >>>

Filmy patriotyczneFilmy patriotyczne Gazeta.pl

W komisji konkursowej, która podejmie decyzję, kto wygra konkurs (i dostanie stypendium na stworzenie scenariusz), zasiadają: Jarosław Sokół (scenarzysta, przewodniczący komisji), Remigiusz Włast-Matuszak (publicysta, sekretarz komisji), Joanna Kos-Krauze (reżyser, scenarzystka), Dariusz Wieromiejczyk (MKiDN), Mateusz Werner (NCK) oraz Rafał Wieczyński (reżyser). Pozostali członkowie komisji to: prof. Wojciech Roszkowski (historyk), Piotr Gociek (publicysta, scenarzysta), Piotr Dzięcioł (producent) i Wojciech Tomczyk (scenarzysta, literat).

Konkurs o stypendia na stworzenie filmu o historii PolskiKonkurs o stypendia na stworzenie filmu o historii Polski Konferencja prasowa, na której ogłoszono informację o konkursie / ADAM STĘPIEŃ

W pierwszym etapie wybiorą do pięćdziesięciu stypendystów, którzy otrzymają 3 tysiące złotych - mają za te pieniądze stworzyć zarysu scenariusza filmu. Później komisja zdecyduje, kto dostanie 50 tysięcy na napisanie scenariusza. Może to być nawet pięć osób. Ostateczne wyniki konkursu mają być ogłoszone w czerwcu 2017 roku - wtedy pewnie dowiemy się także, czy wybrany scenariusz trafi do realizacji.

Filmy, które opowiadają o historii Polski, to jeden z ważnych tematów także dla innych polityków Prawa i Sprawiedliwości. W zeszłym roku na ten temat wypowiadał się m.in. minister SWiA Mariusz Błaszczak. - Polityka historyczna powinna być prowadzona w sposób bardzo aktywny, stąd muzea, również produkcje filmowe pokazujące bohaterów. Jest czymś skandalicznym, że film pokazujący rotmistrza Pileckiego musiał być robiony za pieniądze pochodzące ze zbiórki obywatelskiej. To się tyczy także produkcji, które dotyczą pokazywania Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców, dlatego, że chronili Żydów - mówił Błaszczak.