Garry Marshall nie żyje. Twórca "Pretty Woman" miał 81 lat

81-letni Garry Marshall, twórca popularnych komedii "Pretty Woman" i "Uciekająca panna młoda" zmarł we wtorek w wyniku komplikacji związanych z zapaleniem płuc.

"Zawsze na pierwszym miejscu stawiał oczekiwania widowni. Nawet jeśli czasami stało to w sprzeczności z jego artystycznymi ambicjami", "dziękujemy za wszystkie 'Happy Days'", "jego humor i humanizm inspirowały. Był światowej klasy szefem i mentorem, którego kreatywność wiele dla mnie znaczyła" - tak słynnego reżysera wspominają dziennikarze i ludzie związani z show-biznesem.

Marshall swoje pierwsze kroki w zawodzie stawiał w telewizji, gdzie reżyserował seriale komediowe "The Odd Couple", "Happy Days" czy "Mork i Mindy" z Robinem Williamsem w jednej z głównych ról.

W pamięci kinomanów zapisał się przede wszystkim jako mistrz komedii romantycznych. Marshall odkrył dla kina Julię Roberts, którą obsadził w "Pretty Woman". Z aktorką, dla której komedia o prostytutce otrzymującej szansę na prawdziwą miłość była początkiem spektakularnej kariery, spotkał się na planie jeszcze kilkukrotnie. Zrealizowali wspólnie m.in. "Uciekającą pannę młodą" i ostatni film twórcy, "Dzień matki", który miał swoją premierę w maju tego roku.

W ostatnich latach reżyser pracował nad projektami dla młodszej widowni, m.in. "Pamiętnik księżniczki" oraz komediami "Walentynki", "Sylwester w Nowym Jorku".

PEOPLE-GARRY MARSHALL/PEOPLE-GARRY MARSHALL/ Julia Roberts i Garry Marshall na premierze 'Uciekającej panny młodej' w 1999 roku  FRED PROUSER / REUTERS / REUTERS

Zobacz zwiastun ostatniego filmu Garry'ego Marshalla, "Dzień Matki":