Co dalej ze "Smoleńskiem"? Reżyser: za dwa tygodnie będziemy mieli pełny obraz

Wciąż nie wiemy, kiedy "Smoleńsk" Antoniego Krauzego wejdzie do kin. Reżyser przekonuje jednak, że film zostanie ukończony w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Przypomnijmy, że "Smoleńsk" miał wejść na ekrany kin 15 kwietnia. Na kilka tygodni przed planowanym terminem premierę jednak odwołano. Wciąż nie wiadomo, kiedy film zostanie pokazany szerokiej publiczności. 

- Premierę ustala dystrybutor, ja nie mam na to wpływu - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl Antoni Krauze. - "Smoleńsk" powinien zostać ukończony na początku września. Studio Orka, które pracuje nad efektami specjalnymi do filmu, zapewniło nas, że do około 15-20 sierpnia wszystko będzie już gotowe. Wtedy trzeba będzie jeszcze dopracować dźwięk, wykonać kopię wzorcową. To jest kwestia dwóch tygodni do momentu, kiedy będziemy mieli pełny obraz - zapewnia reżyser.

W marcu dowiedzieliśmy się, że przyczyną przełożenia premiery filmu Antoniego Krauzego były prace nad efektami specjalnymi. W rozmowie z Gazeta.pl producent filmu Maciej Pawlicki skomentował te informacje. - Powodem była konieczność dłuższych niż pierwotnie sądziliśmy prac postprodukcyjnych. To się zdarza. Np. premierę filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy producent Michał Kwieciński przekładał kilkakrotnie - mówi Pawlicki.

Wtedy pytaliśmy dystrybutora filmu Kino Świat o to, kiedy możemy spodziewać się filmu w kinach. "Data premiery filmu >>Smoleńsk<< zostanie ustalona, w porozumieniu z producentem, gdy zakończą się prace postprodukcyjne i otrzymamy kopię filmu" - oświadczył dystrybutor. Dzisiaj także próbujemy skontaktować się z dystrybutorem, aby potwierdzić tę informację.

Wcześniej premiera filmu była już kilkakrotnie przekładana. Fundusze na produkcję filmu zbierała Fundacja Smoleńsk 2010 od prywatnych darczyńców i inwestorów. To problemy z domknięciem budżetu były początkowo powodem kilkukrotnego przekładania daty premiery filmu.

Kto gra w "Smoleńsku"? Lech Łotocki jako Lech Kaczyński, w roli Marii Kaczyńskiej Ewa Dałkowska [GALERIA]

Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego zagrał w filmie Krauzego Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej - Ewa Dałkowska. Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest Aldona Struzik. W "Smoleńsku" zgrali także m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra i Andrzej Mastalerz.

Autorami scenariusza filmu są: Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki oraz Marcin Wolski. Za zdjęcia do filmu "Smoleńsk" odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc.

Więcej o: