Wielki sukces polskiego kina! "Powidoki", "Zaćma" i "Maria Skłodowska-Curie" na MFF w Toronto

Polskie kino podbija najważniejsze światowe festiwale - premierę na prestiżowym festiwalu w Toronto będzie miało aż pięć polskich i współprodukowanych przez Polskę filmów.

W repertuarze znalazły się polskie "Powidoki" Andrzeja Wajdy, "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego, "Romantik" Mateusza Rakowicza i polskie koprodukcje "Maria Skłodowska-Curie" Marie Noelle z Karoliną Gruszką w roli głównej oraz "Clair Obscur" Yesim Ustaoglu.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto to jedna z najważniejszych filmowych imprez na świecie, stawiana w jednym szeregu obok Cannes, Wenecji i Berlina. W trakcie festiwalu nie obraduje jury, jednak pokazywane produkcje mają szanse zdobyć nagrodę publiczności, nagrodę akredytowanych dziennikarzy lub stowarzyszenia krytyków międzynarodowych FIPRESCI. Właśnie tę ostatnią w 2013 roku otrzymała „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

 

To właśnie na festiwalu w Toronto, według Hollywood, "rodzą się Oscary". Także tutaj, 9 września, odbędzie się światowa premiera "Marii Skłodowskiej-Curie" w reżyserii Marie Noëlle, międzynarodowej koprodukcji opowiadającej o życiu słynnej polskiej noblistki.

"Maria Skłodowska-Curie" to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn.

W roli tytułowej występuje Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii.

Bogusław Linda w filmie 'Powidoki'Bogusław Linda w filmie "Powidoki" Anna Włoch / Akson Studio

Ponadto w sekcji Mistrzowie zostaną zaprezentowane "Powidoki" Andrzeja Wajdy z Bogusławem Lindą, opowieść o Władysławie Strzemińskim, malarzu, teoretyku sztuki i pedagogu, który otwarcie sprzeciwił się systemowi socjalistycznemu, narażając się na ostracyzm. Zmarł z głodu w Łodzi w 1952 roku. 

"Zaćma" Ryszarda Bugajskiego z kolei opowiada o Julii Brystygierowej, tzw. Krwawej Lunie, funkcjonariuszce SB, stalinowskiej zbrodniarce, która pod koniec życia zbliżyła się do środowiska skupionego wokół Zakładu dla Niewidomych w Laskach i zmarła jako żarliwa katoliczka. W filmie Bugajskiego występują Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska oraz Janusz Gajos.

'Maria Skłodowska-Curie', kadr z filmu"Maria Skłodowska-Curie", kadr z filmu Grzegorz Hartfiel