Dwa polskie tytuły w rankingu najlepszych filmów XXI wieku! Minister Gliński nie będzie zadowolony...

"Ida" Pawła Pawlikowskiego i "Pianista" Romana Polańskiego trafiły do rankingu najlepszych filmów XXI wieku organizowanego przez BBC Culture. Zwycięzcą okazał się "Mulholland Drive" Davida Lyncha.

Bardzo nas cieszy, że polskie i współprodukowane przez Polskę filmy zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale także wśród zagranicznych krytyków. Znajdująca się na 55. miejscu "Ida" wyprzedziła m.in. takie produkcje, jak "Wilk z Wall Street" czy "Bękarty wojny". "Pianista" z kolei uplasował się na 90. pozycji, pokonując m.in. popularne "Requiem dla snu" Darrena Aronofsky'ego.

Afera o film o Żołnierzach Wyklętych. Wicepremier Gliński atakuje Festiwal Filmowy w Gdyni

Szczególnie ważne jest wyróżnienie dla "Idy", w naszym kraju wciąż będącej ofiarą ataków środowisk prawicowych. Film Pawlikowskiego został uznany za kontrowersyjny i antypolski przez ministra kultury Piotra Glińskiego, który jeszcze jako członek organizacji Reduta Dobrego Imienia żądał od PISF-u zmian w czołówce nagrodzonego Oscarem filmu Pawła Pawlikowskiego. 

W rankingu znalazły się zarówno obsypane Oscarami amerykańskie produkcje, jak "Aż poleje się krew" Paula Thomasa Andersona czy "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coen, jak i niezależne kino typu "Boyhood" Richarda Linklatera i "Drzewo życia" Terrence'a Malicka.

Czy wymienione na liście BBC filmy staną się po latach klasykami? Zanim się o tym przekonamy, warto odnotować sobie wspomniane tytuły i przy najbliższej okazji nadrobić filmowe zaległości.

Niżej prezentujemy pierwszą dziesiątkę zestawienia. Cała lista dostępna jest pod tym adresem.

1. "Mulholland Drive" (David Lynch, 2001)

2. "Spragnieni miłości" (Wong Kar-wai, 2000)

3. "Aż poleje się krew" (Paul Thomas Anderson, 2007)

4. "Spirited Away" (Hayao Miyazaki, 2001)

5. "Boyhood" (Richard Linklater, 2014)

6. "Zakochany bez pamięci" (Michel Gondry, 2004)

7. "Drzewo życia" (Terrence Malick, 2011)

8. "I raz, i dwa" (Edward Yang, 2000)

9. "Rozstanie" (Asghar Farhadi, 2011)

10. "To nie jest kraj dla starych ludzi" (Joel i Ethan Coenowie, 2007)