Na festiwalu w Gdyni pokażą "Smoleńsk". Poza konkursem, będzie specjalny seans

Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni ogłosił, że podczas tegorocznej edycji odbędzie się specjalna projekcja filmu "Smoleńsk" Antoniego Krauzego.

- Decyzję o specjalnym, pozakonkursowym pokazie "Smoleńska" Antoniego Krauzego podjąłem z pełnym przekonaniem kilka tygodni temu, kiedy okazało się, że gotowy film będzie miał premierę 9 września – mówi Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. – Nie ma w polskiej historii ostatniego półwiecza wydarzenia równie traumatycznego, jak katastrofa smoleńska. Dlatego też uważam, że pierwszy film fabularny podejmujący się jej przedstawienia powinien zostać pokazany w ramach najważniejszego polskiego festiwalu.

Kto gra w "Smoleńsku"? Lech Łotocki jako Lech Kaczyński, w roli Marii Kaczyńskiej Ewa Dałkowska [GALERIA]

Pokaz w Gdyni szansą na rzeczową rozmowę o Smoleńsku

- Kino polskie mówiło do tej pory o Smoleńsku w sposób metaforyczny, nie wprost: filmy takie jak "Prosto z nieba" Piotra Matwiejczyka czy "Onirica. Psie Pole" Lecha Majewskiego stanowiły pierwsze próby dotknięcia tego arcytrudnego tematu. Kolejną artystyczną próbę podejmuje na naszych oczach ceniony reżyser Antoni Krauze. Warto o niej w Gdyni porozmawiać. Spotkanie po projekcji poprowadzi Łukasz Adamski ("W Sieci"), krytyk ceniony za niezależność i odwagę swych sądów. Mam nadzieję, że Festiwal Filmowy w Gdyni pomoże nam wszystkim w prowadzeniu rzeczowej rozmowy na temat, który wciąż jeszcze stanowi wyzwanie dla Polaków jako demokratycznej wspólnoty obywateli - podsumowuje Oleszczyk.

Para prezydencka, rozpacz i spawanie trumien. Nowe zdjęcia "Smoleńska" [GALERIA]

Przypomnijmy, że film nie został zgłoszony do konkursu. Pokaz filmu odbędzie się w Multikinie, 21 września 2016 roku o g. 17:00

Więcej o: