Złote Lwy w Gdyni dla "Ostatniej rodziny". Nagroda publiczności też!

To, że "Ostatnia rodzina" podoba się publiczności, było wiadomo już po pierwszych pokazach. Jury 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni zdecydowało, że główna nagroda, Złote Lwy, trafi także to tego filmu.

Najlepszą aktorką festiwalu została Aleksandra Konieczna, a za pierwszoplanową rolę męską doceniony został Andrzej Seweryn. Oboje wyróżniono za kreacje stworzone w "Ostatniej rodzinie" Jana Matuszyńskiego.

Ostatnia rodzina - zwiastun

Srebrne Lwy otrzymał Maciej Pieprzyca za film "Jestem mordercą". Wrócił do domu nie tylko z nagrodą za reżyserię, ale także za scenariusz.

Zdolni debiutanci

Wśród 16 tytułów zakwalifikowanych do konkursu głównego znalazło się aż siedem debiutów.

W kategorii najlepszy debiut reżyserski wygrał Bartosz Kowalski za "Plac zabaw", a nagrodę publiczności otrzymała "Ostatnia rodzina", debiut fabularny Jana P. Matuszyńskiego. Nagrodę za profesjonalny debiut aktorski dostała Michalina Łabacz, która zagrała główną rolę w filmie "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego.

Proba spektaklu 'Garderobiany'Proba spektaklu 'Garderobiany' Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta

Niespodzianka dla Andrzeja Wajdy

Specjalną nagrodę-niespodziankę za swój nowy film otrzymał Andrzej Wajda, który w tym roku przyjechał do Gdyni pokazać "Powidoki", a także świętować 90. urodziny. - To dla mnie zupełnie niespodziewana sytuacja, chciałem tylko pokazać ten film gdyńskiej publiczności - mówił, stojąc na scenie . -  Zależy mi na tym, żeby filmowcy mogli mówić prawdę publiczności, która tej prawdy potrzebuje - dodał Wajda.

Niespodzianką dla nikogo nie było natomiast nazwisko reżysera nagrodzonego za całokształt twórczości Platynowymi Lwami (zwycięzca ogłaszany jest przed festiwalem). Statuetkę otrzymał Janusz Majewski, autor m.in.: "Zaklętych rewirów" i - ostatnio - "Excentryków. Po słonecznej stronie ulicy". 

Nagrodę specjalną jury "za odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych" otrzymał Marcin Koszałka za film "Czerwony pająk", który jednak nie był obecny w Gdyni.

Dawno nie widzieliśmy tak porażającego filmu. "Ostatnia rodzina" to odkrycie >>

Do kogo trafiły nagrody? Lista zwycięzców

Złote Lwy: "Ostatnia rodzina"

Srebrne Lwy: Maciej Pieprzyca, "Jestem mordercą"

Pierwszoplanowa rola męska: Andrzej Seweryn, "Ostatnia rodzina"

Pierwszoplanowa rola kobieca: Aleksandra Konieczna, "Ostatnia rodzina"

Reżyseria: Tomasz Wasilewski, "Zjednoczone stany miłości"

Drugoplanowa rola męska: Łukasz Simlat, "Zjednoczone stany miłości"

Drugoplanowa rola kobieca: Dorota Kolak, "Zjednoczone stany miłości"

Scenariusz: Maciej Pieprzyca, "Jestem mordercą"

Charakteryzacja: Ewa Drobiec, "Wołyń"

Kostiumy: Monika Kaleta, "Zjednoczone stany miłości"

Profesjonalny debiut aktorski: Michalina Łabacz, "Wołyń"

Najlepszy debiut reżyserski: Bartosz Kowalski, "Plac zabaw"

Nagroda publiczności: "Ostatnia rodzina"

Scenografia: Tomasz Barczyk i Andrzej Kowalczyk, "Szczęście świata"

Zdjęcia: Piotr Sobociński, "Wołyń"

Muzyka: Janusz Wojtarowicz i Motion Trio, "Szczęście świata"

Montaż: Beata Walentowska, "Zjednoczone stany miłości"

Dźwięk: Marcin Kasiński i Kacper Hanisiak, "Na granicy"

Zrobił głośny "Chce się żyć", teraz nakręcił film o wampirze z Zagłębia. Świetny zwiastun "Jestem mordercą" >>

Więcej o:
Komentarze (50)
Złote Lwy w Gdyni dla "Ostatniej rodziny". Nagroda publiczności też!
Zaloguj się
 • pyosalpinx

  Oceniono 67 razy 47

  "Smolensk" nie dostal ? prezes sraczki nie dostal ? kundel Glinski w poniedzialek zlikwiduje ten festiwal a dyrektora Zybszek Zero oskarzy o blad w sztuce (lekarskiej)
  ....

 • brunon_k

  Oceniono 40 razy 26

  Cholera jasna!! Czy GW nie może sobie poradzić ze skryptami informatyków z PIS z lajkami? Wystarczy popatrzeć jak w ostatnich godzinach są nabijane sztucznie lajki gdzie reszta ma np. po 10 + i 10 minus a pislamski zjeb ma nagle po 100 plus. Kto inny mógłby tak fałszować rzeczywistość? Tylko zjebani umysłowo fanatycy katoliccy i z PISu?

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 22 razy 16

  Bardzo dobre wg mnie kinomanki ,trafne oceny jury.Gratuluję!

 • ajtam_ajtam

  Oceniono 21 razy 15

  Bardzo się cieszę, świetny wybór. Film fantastycznie zrealizowany, bezbłędnie obsadzony, poprowadzony tak, że cały czas przykuwa uwagę, w wielu miejscach bardzo poruszający, często szczerze zabawny. Obejrzałam dziś rano i do tej pory o nim myślę. A gdy przeglądałam materiały dostępne w sieci o Beksińskich, to tym bardzie podziwiam ogrom pracy włożony w tak realistyczne odtworzenie ich życia. W pełni zasłużona nagroda.

 • jakobhorner

  Oceniono 12 razy 8

  Wołyń mógł albo zgarnąć wszystko, albo wszystko przegrać. Przegrał z jedynym konkurentem. Festiwal i jury bez zaskoczeń.

 • kamil-t

  Oceniono 22 razy 6

  Owszem, nagroda dla "Ostatniej rodziny" nie jest zaskoczeniem. Z tego, co słyszałem, rzadko zdarza sie, by jury, krytycy, dziennikarze i publiczność byli tak jednomyślni. Zaś "Wołyń" - owszem film istotny, ale... ponoć wybitny to już niekoniecznie... Zaznaczam: z tego co słyszałem od wielu.

 • 11miro

  0

  szok ,szok," premierze jak tu żyć"....ha ha...szanowne jury ...róbcie tak dalej...brawo....

 • 11miro

  Oceniono 1 raz -1

  ....to koniec...czy w wolnym kraju(jeszcze) nawet "publiczność" oglądająca FF w G.dostaje obłędu i wyróżnia film , który poza "nowatorskim" jak na polskie warunki sposobem filmowania ,nie wnosi nic do mojego życia..dostaje GP...i nagrodę publiczności... czuję się jakbym wrócił do komuny...gdzie wybitne filmy były pomijane , a lansowano sieczkę....kasa misiu...a Smarzowskiego trzeba ...up...ć...

 • dbs2004

  Oceniono 17 razy -3

  Przy takim jury Wołyń nie miał szans.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX