To już pewne. To oni zagrają w filmie "Dywizjon 303" obok Zakościelnego i Adamczyka

Już wiadomo, którzy aktorzy zagrają w oczekiwanym filmie "Dywizjon 303", adaptacji bestsellerowej powieści Arkadego Fiedlera.

Antoni Królikowski, Krzysztof Kwiatkowski, Marcin Kwaśny, Maciej Marczewski, Nikodem Rozbicki, Piotr Witkowski, Maciej Cymorek, Jan Wieczorkowski, Wacław Warchoł, Dariusz Toczek i Aleksander Wróbel to aktorzy, których – obok Macieja Zakościelnego i Piotra Adamczyka – zobaczymy w filmie "Dywizjon 303".

Wyczekiwana od lat superprodukcja o polskich lotnikach walczących w słynnej Bitwie o Anglię, realizowana jest na podstawie bestsellerowej powieści Arkadego Fiedlera. Na ekrany kin trafi w 2017 roku. Zdjęcia do filmu kręcone są w Polsce i Wielkiej Brytanii, zaś budżet widowiska wynosi 14 mln zł.

Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Maciej Marczewski, Nikodem Rozbicki, Dawid Samojłowicz, Aleksander Wróbel, Jan Wieczorkowski, Antoni KrólikowskiMaciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Maciej Marczewski, Nikodem Rozbicki, Dawid Samojłowicz, Aleksander Wróbel, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski Piotr Fotek/ Film Media

Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan "Donald” Zumbach (Maciej Zakościelny) powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając lotnika do ewakuacji z kraju. Podobny los czeka bohaterskiego instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza (Piotr Adamczyk). Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków.

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Do dziś wyszło jej 30 krajowych wydań oraz liczne zagraniczne tłumaczenia, m.in. w języku: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a nawet języku niemieckim.

Więcej o: