Lingwistka ma uratować świat przed kosmitami. Brzmi dziwacznie, a wyszedł świetny film

Opowiada o spotkaniach z kosmitami, ale głównym bohaterem nie jest uzbrojony po zęby komandos, a... specjalistka od lingwistyki. "Nowy początek" od reżysera "Sicario" to kawał dobrego science-fiction.

"Nowy początek" to nie kolejna typowa historia o apokalipsie, jaką okazuje się przybycie Obcych na Ziemię. Reżyser Denis Villeneuve przyszykował opowieść o próbie porozumienia się z tajemniczymi przybyszami z kosmosu, która ma mówić także coś o samej ludzkości.

Trafne wybory

- Od 30 lat marzyłem o nakręceniu filmu science-fiction, ale nigdy nie znalazłem odpowiedniego tematu. Kiedy poznałem książkę "Story of Your Life" Teda Chianga, zakochałem się w niej. To był dokładnie ten typ historii, którą chciałem opowiedzieć w swoim filmie - mówi o produkcji sam reżyser, Denis Villeneuve.

"Nowy początek" zachwyca także gwiazdorską obsadą. Główną rolę dr Louise Banks, specjalistki od lingwistyki, zagrała Amy Adams ("American Hustle", "Batman v Superman" czy "Zaczarowana"), nominowana aż pięciokrotnie do Oscara.

Towarzyszą jej fizyk teoretyczny grany przez Jeremy'ego Rennera (seria "Avengers", "Dziedzictwo Bourne'a") oraz pułkownik amerykańskiej armii, w którego wcielił się Forest Whitaker ("Ostatni król Szkocji", "Kamerdyner").

 Ludzie są na "tak"

Film podoba się zarówno widzom, jak i krytykom - co nie zawsze się zdarza. Wiele osób chwali napięcie, w jakim trzyma "Nowy początek", a także ścieżkę dźwiękową czy "niegłupią" opowieść.

"Rzadki przykład hollywoodzkiej produkcji, w której czary z komputera mają służyć fabule, a nie na odwrót" - pisze Łukasz Muszyński w recenzji Filmwebu. "Reżyser Denis Villeneuve kolejny raz potwierdza, że jest niezrównany, gdy trzeba złapać widza za gardło i wypełnić ekran atmosferą dławiącej grozy" - dodaje, choć krytykuje scenariusz, że jest zbyt płytki.

Jeszcze bardziej film chwali Anna Tatarska w recenzji portalu Co jest grane 24. "To nie tylko kino dla fanów Sci-Fi, a przepiękna, oryginalna, intelektualnie pogłębiona opowieść o naturze człowieczeństwa i międzyludzkiej komunikacji, z fantastyczną rolą Amy Adams. Obowiązkowo".

Więcej o: