"Plac Zabaw" w kinach. Z każdego pokazu wychodzą oburzeni ludzie. Reżyser: Tak wygląda przemoc w prawdziwym życiu
"Plac zabaw" ma trójkę głównych bohaterów. To dwóch chłopców i dziewczyna, którzy kończą właśnie szkołę podstawową, a ich niewinnie zapowiadające się spotkanie prowadzi do nieoczekiwanego, przerażającego finału.
Na ekranie oglądamy trójkę młodych debiutantów, wybranych z około tysiąca dzieci: Michalinę Świstuń, Nicolasa Przygodę i Przemka Balińskiego. Przez cały czas pracy na planie, a także później, byli objęci opieką psychologa, bo to, z czym musieli się zmierzyć, może przerosnąć nawet dorosłego. I właśnie dlatego "Plac zabaw" jest skierowany tylko do dorosłych widzów.
Drastyczna scena końcowa, ludzie tego nie wytrzymują
Produkcja miała światową premierę podczas Konkursu Głównego 64. Festiwalu Filmowego w San Sebastian, była pokazywana m.in. na FF w Gdyni i Warszawskim Festiwalu Filmowym.
- Dotychczas nie mieliśmy jeszcze pokazu, żeby nie było grupy ludzi oburzonych, którzy w trakcie ostatniej sceny ostentacyjnie wychodzili z sali, pokrzykując czy trzaskając drzwiami czy fotelami - opowiada reżyser Bartosz M. Kowalski. - Chcieliśmy, żeby to był wiarygodny, realistyczny zapis wydarzeń. Takie rzeczy się wydarzyły i takie rzeczy się dzieją - tłumaczy.
Nawet sam zwiastun filmu budzi duże emocje, jest mocny i "niewygodny". Scena, w której kilkunastolatek znęca się nad chorym ojcem - tego nie da się oglądać obojętnie.
Skąd pomysł na film?
- Trafiłem na historię, która wydarzyła się kilkanaście lat temu i na tyle mną wstrząsnęła, że uznałem, iż warto się tym podzielić. Być może na pewne okropieństwa świata jesteśmy już odporni, ale są takie, które wciąż szokują, które zostawiają w nas bliżej nieokreślony niepokój i niezgodę. Tak zrodził się scenariusz – z przerażenia i niezrozumienia, skąd bierze się skrajny brak empatii, skąd bierze się zło – mówi reżyser, dla którego "Plac zabaw" jest pierwszym filmem fabularnym. Produkcja została uznana za najlepszy debiut na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
- Naszym absolutnym priorytetem była wiarygodność opowiadania tej historii – mówi reżyser. - Taki też był zamysł na pokazanie przemocy w filmie: żeby nie pokazywać jej poza kadrem, nie pokazywać jej metaforycznie, tylko pokazać ją w taki sposób, jaka przemoc faktycznie jest w prawdziwym życiu. Ona nie ma nic wspólnego metaforą - dodaje.
"Plac zabaw" można oglądać w kinach od 18 listopada.
-
Terroryści z ISIS grożą śmiercią aktorom z filmu Netfliksa. "Wiemy, gdzie mieszkasz"
-
Kamil Durczok chce pozwać Latkowskiego i TVP za "Taśmy Amber Gold". "Kryminalisto, zacznij się bać"
-
Trójka straciła połowę słuchaczy. Jest wniosek o dymisję prezeski Polskiego Radia
-
Armie Hammer rezygnuje z roli, bo pojawiły się wobec niego oskarżenia o kanibalizm
-
Obejrzałam pierwszy odcinek "Rysy" i bardzo szybko chcę zobaczyć kolejne. To kawał soczystego kryminału
- Pamiętacie Doogiego Howsera? Powstaje nowa wersja, teraz w szpitalu będzie pracować dziewczyna
- Lisa Kudrow o powrocie "Przyjaciół": Coś tam już nagrałam. Będzie świetnie
- Daria Zawiałow wydała singiel "Kaonashi" z nowej płyty. Teledysk porusza temat przemocy domowej
- W nowym teledysku Fabijańskiego zagrała Natalia Siwiec. "To eksplozja fantazji erotyczno-miłosnych mężczyzny"
- Filmy Netflix 2021 - styczeń zapowiada się naprawdę emocjonująco. Daj się wciągnąć w najlepsze historie