Scenarzysta "Lost" przygotował serial w bardzo podobnym klimacie. Premiera w otwartej telewizji METRO

Strach, bezradność, walka o przetrwanie. Te emocje znamy świetnie z wielu seriali. W ekranizacji powieści Stephena Kinga będzie jednak inaczej. Zamiast uciekania z miejsca na miejsce - zmagania ludzi zamkniętych pod tytułową kopułą.

Książki Stephena Kinga doczekały się aż kilkudziesięciu przełożeń na język filmu. Część z nich to dziś klasyka kina grozy i science-fiction. Czy kolejna ekranizacja prozy Kinga wniosła jeszcze cokolwiek oryginalnego? Zdecydowanie tak.

 

Amerykańska prowincja sprzed paru lat. Spokojne, perfekcyjne wręcz miasteczko położone z dala od wielkomiejskiej cywilizacji. Taki wstęp pasowałbym do niejednego filmu czy serialu. Tak, serial "Pod kopułą" chętnie korzysta z typowych dla kina klisz, ale z drugiej strony ma do zaproponowania coś nowego.

Podobnie, ale inaczej

Pamiętacie serial "Lost"? Cała akcja toczyła się tam wokół próby ucieczki z wyspy. Mieszkańcy Chester's Mill w produkcji Briana K. Vaughana też nie mogą się wydostać, tylko sytuacja jest zupełnie inna.

Tytułowa kopuła pojawia się nagle i odcina miasteczko od reszty świata. Jest co prawda całkiem przeźroczysta, ale nie da się przez nią przejść. Co dalej? Po pierwsze chaos i zamieszanie, tragiczne wypadki. Wyłaniają się i liderzy, którzy próbują zapanować nad sytuacją.

Kadr z serialu 'Pod kopułą'Kadr z serialu 'Pod kopułą' oprac. Brian K. Vaughan, prod. Amblin Television, Baer Bones, CBS Television Studios

Po drugie wszechobecna atmosfera zagrożenia i walka o zdobycie zaufania pomiędzy mieszkańcami, wśród których pojawia się też nieznany społeczności Dale. Miłośnicy seriali odnajdą tu nutkę emocji towarzyszącą oglądaniu pierwszych sezonów The Walking Dead - dramatyczne napięcia między ludźmi i myśl o kurczących się zapasach.

W końcu nie zabraknie także miejsca na uczucia - i tych zamkniętych pod kopułą, i tych przez nią rozdzielonych.

Dobre referencje

 

Autorem wszystkich trzech sezonów jest Brian K. Vaughan, który miał na koncie przede wszystkim pracę jako scenarzysta serialu "Lost". Wśród aktorów pojawia się sporo mniej znanych twarzy i młodych osób. Spośród doświadczonej już kadry błyszczy przede wszystkim Dean Norris, czyli Hank Schrader ze znakomitego "Breaking Bad". Jedne z głównych ról grają również Mike Vogel, znany z seriali „Pan Am” i „Childhood's End”, oraz Rachelle Lefevre, Victoria ze "Zmierzchu".

Kadr z serialu 'Pod kopułą'Kadr z serialu 'Pod kopułą' oprac. Brian K. Vaughan, prod. Amblin Television, Baer Bones, CBS Television Studios

"Pod kopułą" zostało zamknięte w trzech seriach - wszystkie będzie można obejrzeć premierowo w polskiej wersji językowej w telewizji METRO. Start pierwszego sezonu już w najbliższy piątek, 2 grudnia o 19:05.

METRO to nowy, ogólnodostępny kanał telewizyjny dostępny dzięki cyfrowej telewizji naziemnej MUX-8 i w sieciach kablowych. Więcej na www.metro.tv.

Telewizja METROTelewizja METRO METRO

Więcej o:
Komentarze (21)
Świetny serial od scenarzysty "Lost". Premiera "Pod kopułą" w otwartej tv METRO
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 35 razy 27

  Ta jakże obiektywna recenzja serialu, który zebrał raczej nienajlepsze recenzje (sugeruję zajrzeć do sieci i spróbować znaleźć choć jedną entuzjastyczną...) wiele tłumaczy jeśli już wiemy, że Telewizja Metro to nowy, właśnie debiutujący produkt Agory :-D
  www.rottentomatoes.com/tv/under-the-dome/

  P.S. A jak tam artystyczna sensacja stulecia - film i książka "Sługi Boże", które nie tak dawno nie schodziły z tutejszych łamów i kąpały się w entuzjazmie obiektywnych krytyków...? ;-P

 • fanizymiko

  Oceniono 22 razy 20

  Na C+ chyba leci już 3 sezon - no dupy nie urywa:)

 • Marcin Ciślak

  Oceniono 20 razy 18

  no mega hit, serial dociągnął do 3 sezonu i zdechł śmiercią tragiczna... największy problem: nuda i przeciąganie. z tych 3 sezonów byłby całkiem ciekawy film - jeden. Gdyby tylko uciąć wszystko co zbędne.

 • addmeen

  Oceniono 14 razy 12

  Serial z książką ma niewiele wspólnego, poza koncepcją wyjściową.
  A sam serial jest dramatycznie nudny, niestety. Brak logiki scenariusza miejscami poraża...

 • sir_fred

  Oceniono 13 razy 11

  Pierwszy raz widzę, żeby ktoś nazwał "Pod kopułą" serialem hitowym... Dotąd określany był jako porażka, względnie kiła...

 • proz

  Oceniono 8 razy 6

  Odgrzewany kotlet, którego po kilku odcinkach nie da się już oglądać.

 • wielewiem

  Oceniono 5 razy 5

  Serial oglądałem 3 lata temu - bo wtedy była jego PREMIERA, a nie teraz w stacji Metro... Pierwszy sezon całkiem dobry. Niestety później już tylko gorzej. Wieje nudą i nic się nie dzieje.

 • facebook-lazysundayperfumes

  Oceniono 4 razy 4

  "Jest co prawda całkiem przeźroczysta, ..."
  a mnie ŹGRŹITAJĄ ZĘBY od takich tekstów :P A co by było gdyby były przezroczyste jak brylanty?

 • paruwkowy_skrytobujca

  Oceniono 3 razy 3

  serial jest głupi jak noga od stołu. pierwszy sezon jeszcze jeszcze, ale potem to już downhill.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX