Dostał Nobla. Dowiaduje się, ile to naprawdę znaczy, gdy wraca w rodzinne strony

Na całym świecie jest cenionym pisarzem, a w rodzinnym miasteczku.... cóż, tu już nie ma lekko. Trailer argentyńskiego filmu "Honorowy obywatel" zdradza, że będzie zabawnie, ale i nieprzewidywalnie.

Chociaż Argentyna leży daleko od Polski, po zwiastunie "Honorowego obywatela" wyraźnie widać, że tematyka filmu wcale nie będzie odległa od naszych seriali czy obyczajowych komedii. Daniel Mantovani to fikcyjna postać uznanego na całym świecie pisarza, laureata wielu prestiżowych nagród, w tym samego literackiego Nobla.

Kadr z filmu 'Honorowy obywatel'Kadr z filmu 'Honorowy obywatel' reż. Gastón Duprat, Mariano Cohn, prod. A Contracorriente Films, Aleph Media, Magma Cine, Televisión Abierta

Jego wypełnione spotkaniami i odczytami życie przerywa nietypowa wiadomość. Po 40 latach nieobecności zostaje zaproszony do swojego rodzinnego miasteczka, gdzie ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela. Wielka feta na jego cześć zaczyna się powoli przeradzać się w katastrofę.

Okazuje się, że nie wszystkim mieszkańcom podoba się postać pisarza oraz to, jak opisywał miasteczko Salas w swoich książkach. Starcie z lokalną społecznością przynosi raz zabawne sytuacje, a raz już bardziej przerażające.

"Honorowy obywatel" jest kandydatem do tegorocznych Oscarów. Polska premiera kinowa filmu zaplanowana jest na 6 stycznia.