Wstrząsający dokument o dzieciach-żołnierzach otworzy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie

W piątek 9 grudnia w warszawskim kinie Muranów rozpocznie się 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Na początek polska premiera głośnego filmu "Szkodliwe jednostki". Co jeszcze?

Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka. W programie znalazło się 60 filmów z całego świata. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem ekspertów i obrońców praw człowieka, wykłady oraz warsztaty. Festiwal potrwa do czwartku 15 grudnia.

Z Cannes do Warszawy

Gościem specjalnym 16. MFF Watch Docs będzie autor „Łaskawych” oraz książek reporterskich „Zapiski z Homs” i „Czeczenia. Rok III”, laureat nagrody Goncourtów Jonathan Littell, który w latach 1994-2001 pracował w międzynarodowej organizacji humanitarnej Action Internationale Contre la Faim.

Ceremonię otwarcia festiwalu uświetni polska premiera jego filmu „Szkodliwe jednostki” („Wrong Elements”), który opowiada o dzieciach-żołnierzach przymusowo wcielanych do powstałej w Ugandzie pod koniec lat 80. Armii Bożego Oporu Josepha Kony’ego. Światowa premiera tego obrazu miała miejsce w maju tego roku na festiwalu w Cannes.

Kolejnym gościem festiwalu będzie Nima Sarvestani, członek jury 16. MFF Watch Docs i laureat Nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. W tegorocznym programie znalazła się retrospektywa twórczości Sarvestaniego.

12 kandydatów do nagrody

O Nagrodę Watch Docs powalczy 12 dokumentów z całego świata. Obok „Szkodliwych jednostek” Littella, pokażemy m.in. dokument „Nieustraszony wróbel” („Hooligan Sparrow”) w reż. Nanfu Wang, poświęcony chińskiej aktywistce Ye Haiyan (a.k.a Nieustraszony Wróbel), słynącej z niekonwencjonalnych metod walki o prawa sex workerek. Bohaterka rusza do prowincji Hajnan, by protestować w obronie sześciu dziewczynek wykorzystanych seksualnie przez dyrektora szkoły. Film Nanfu Wang był prezentowany i nagradzany m. in. na festiwalach Sundance, Hot Docs, One World i Movies That Matter.

W konkursie weźmie również udział obraz Mayi Zinshtein „Czyści” („Forever Pure”), dokumentujący dwa wyjątkowe lata w historii Beitaru Jerozolima – jednego z najsłynniejszych izraelskich klubów piłkarskich. Jego kibice to w większości ortodoksi, przekonani, że w Bejtarze nie mają prawa występować arabscy gracze… jednak właściciel klubu, rosyjski oligarcha Arkady Gajdamak, jest innego zdania i wprowadza do drużyny dwóch muzułmanów.

Kolejnym filmem konkursowym jest „A 157”, przejmujący obraz kurdyjskiego reżysera Behrooza Nooranipoora, który odsłania bezmiar cierpienia jazydów pod rządami ISIS. A 157 to numer namiotu w jednym z obozów dla uchodźców na granicy iracko-tureckiej, w którym mieszkają samotnie trzy kurdyjskie jazydki: Hailin, Roken i Soolaf.

O Nagrodę Watch Docs będzie też walczył dokument „Zrób sobie kraj” („DIY Country”), w którym brytyjski filmowiec Anthony Butts przygląda się od wewnątrz powstaniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy, ujawniając korupcję, nepotyzm i wyborcze oszustwa przywódców tzw. „Noworosji”.

Zrób sobie krajZrób sobie kraj Zrób sobie kraj /materiały prasowe

Co jeszcze?

W programie festiwalu znalazły się stałe sekcje repertuarowe. W ramach tej poświęconej szczególnie palącym problemom dotyczącym łamania praw człowieka – „Chcę zobaczyć” – zaprezentowane zostaną między innymi: zdobywca nagród publiczności na Berlinale i Krakowskim Festiwalu Filmowym „Kto mnie teraz pokocha?” („Who’s Gonna Love Me Now”) w reż. Tomera i Baraka Heymannów, „Gorzka czekolada” („The Chocolate Case”) w reż. Benthe Forrer oraz „Ojciec, syn i święty dżihad” („The Father, the Son and the Holy Jihad”) w reż. Stéphane’a Malterre’a.

W sekcji „Nowe filmy polskie”, która stanowi wybór najlepszych polskich dokumentów społecznych, pokażemy obraz „Przy Planty 7/9” w reż. Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera, poświęcony pogromowi kieleckiemu i postaci lokalnego aktywisty Bogdana Białka, od lat walczącego o polsko-żydowskie pojednanie. W sekcji zaangażowanych filmów krótkometrażowych „Na krótko” zaprezentujemy m.in. dokument „Kwassa Kwassa” Tuana Andrew Nguyena i kultowego duńskiego kolektywu Superflex.

Kolejną sekcją tematyczną będzie „Rekonstrukcja. Polityka pamięci” – zakwalifikowane do niej filmy poświęcone zostały polityce pamięci i szeroko pojętej polityce historycznej. W ramach „Próby mikrofonu”, poświęconej problematyce wolności słowa, będzie można zobaczyć np. „Bez cenzury” („Uncensored”) o kolumbijskich dziennikarzach pod obstrzałem.

Festiwalowe projekcje będą odbywać się w kinie Muranów, w CSW Zamek Ujazdowski i kinie Antropos. Pokaz specjalny filmu „Kto się śmieje ostatni” („The Last Laugh”) będzie miał miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące Watch Docs jest bezpłatny. Więcej informacji o festiwalu na stronie www.watchdocs.pl.