Co zobaczymy w kinie w bieżącym roku? Przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych - naszym zdaniem - krajowych produkcji.
Mieliśmy już świetne filmy o policji, drogówce, służbach specjalnych czy byłych SB-kach. Czas na thriller osadzony w realiach polskiego więziennictwa. "Konwój" to film, który zapowiada się znakomicie już po pierwszych kadrach zwiastuna. Ciemne barwy, ciasne przestrzenie, mało akcji - za to napięcia i intrygi pod dostatkiem. Ale chyba największy podziw budzi ten dobór aktorów.
Kadr z filmu 'Konwój' reż. Maciej Żak, prod. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Profil-Film
W głównych rolach przede wszystkim mistrz Janusz Gajos oraz znany z wielu świetnych i "twardych" wcieleń Robert Więckiewicz. Oprócz nich zagrają także Ireneusz Czop ("Jack Strong", "Wołyń"), Przemysław Bluszcz ("Belfer", "Pakt", "Czas honoru") i Tomasz Ziętek ("Body/Ciało", "Kamienie na szaniec"). Premiera filmu w kinach 13 stycznia.
Film poświęcony życiu autorki legendarnej książki "Sztuka kochania", która tylko w Polsce sprzedała się w liczbie około 7 milionów egzemplarzy - nie licząc (licznych!) pirackich dodruków. Losy Wisłockiej śledzimy na trzech różnych etapach jej życia, które doprowadziły ją do napisania i wydania „Sztuki kochania”. Rozprawiając się z konserwatywnymi stereotypami i wszechobecną ignorancją, zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju.
- Ten film to przede wszystkim historia niezwykłej postaci, którą poznajemy jako nieświadomą, niewinną, 20-letnią dziewczynę. Razem z nią przeżywamy pierwszą miłość, przyjaźń, rozczarowanie i smutek. Podążamy z nią drogą prowadzącą do świadomości i dojrzałości. Na naszych oczach główna bohaterka przechodzi niesamowitą transformację. W tym obrazie najważniejsze są emocje: tak te przedstawione na ekranie, jak i te, które przeżyją widzowie w kinie - mówi o filmie wyreżyserowanym przez Marię Sadowską producent Krzysztof Terej.
Produkcja od twórcy hitowego filmu "Bogowie" wejdzie na ekrany kin 27 stycznia.
Książka "Sztuka kochania" jest dostępna na publio.pl >>
Juliusz Machulski powraca z nowym filmem. Twórca tak kultowych komedii, jak "Vabank", "Seksmisja", "Kingsajz" czy "Kiler" szykuje na ten rok... również komedię, ale kryminalną. W 2004 roku premierę miał nakręcony przez niego właśnie w tym gatunku film "Vinci", z Robertem Więckiewiczem i Borysem Szycem w rolach głównych.
W "Vinci" ważną rolę odgrywał obraz "Dama z łasiczką", za to w "Volcie" pojawi się dużo historycznych retrospekcji, sięgających aż do XIV wieku. Ważną rolę odegra również miasto Lublin, w którym toczyła się będzie akcja - i które w tym roku obchodzi 700. rocznicę nadania praw miejskich. Data premiery nie jest znana, choć mówi się już o wiośnie.
"Powidoki" to ostatni film zmarłego w 2016 roku Andrzeja Wajdy. Film opowiada historię Władysława Strzemińskiego, awangardowego malarza i wziętego pedagoga, który tragicznie starł się z komunistyczną rzeczywistością po II wojnie światowej
Reżyser od lat chciał sięgnąć po temat artysty-malarza. Inspiracją stał się Władysław Strzemiński, którego zagrał Bogusław Linda. - Mam nadzieję, że postać Władysława Strzemińskiego pozwoli mi przenieść na ekran los jednego z najbardziej świadomych artystów w Polsce i jego konflikt z władzami PRL-u - powiedział Wajda o filmie. Premiera filmu już 13 stycznia.
Główną bohaterką nowego filmu Agnieszki Holland jest mieszkająca w Sudetach emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Duszejko odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika i rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.
'Pokot'- film Agnieszki Holland zostanie pokazany na Berlinale reż. Agnieszka Holland, prod. Studio Filmowe Tor, zdj. Robert Palka
- Nasz film mógłby nosić inny tytuł - 'To nie jest kraj dla starych kobiet' – mówi reżyserka. - Świat, w którym żyjemy, i z pewnością kraj - Polska - w którym dzieje się ta historia, nim nie jest. Historia jest mocno osadzona w polskiej rzeczywistości prowincjonalnej, tu i teraz, 25 lat po upadku komunizmu - dodaje Holland.
W filmie wystąpią m.in. Agnieszka Mandat (główna rola), Wiktor Zborowski, Borys Szyc, Tomasz Kot, Jakub Gierszał i Katarzyna Herman. Polska premiera zaplanowana jest na 24 lutego.
Ma to być nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn.
W roli tytułowej występuje Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii.
Jak noblistka będzie sportretowana w filmie reżyserowanym przez Marie Noëlle? "Maria Curie" ma przedstawić nieznany dotąd jej obraz jako matki i żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Fot. Grzegorz Hartfiel/mat. prasowe
Polska premiera filmu "Maria Skłodowska-Curie" jest zaplanowana na 3 marca 2017 roku.
Zobacz też:
Polskie filmy z 2016 roku - to był naprawdę dobry rok >>
Filmy 2017: Najważniejsze premiery kinowe 2017 roku. Te filmy z pewnością będą hitami >>
Niech ten rok już się skończy! Te gwiazdy pożegnaliśmy w 2016. Będzie nam ich brakowało >>