Ameryka chwali polskiego aktora: Gierszał jednym z najlepiej rokujących w Europie

Prestiżowy amerykański magazyn "Variety" opublikował listę 10 najlepiej zapowiadających się europejskich artystów. Wśród nich jest znany z takich filmów jak "Sala samobójców" czy "Wszystko, co kocham" Jakub Gierszał.

Na liście znaleźli się aktorzy, reżyserzy i producenci filmowi tylko z kilku krajów: Niemiec, Holandii, Włoch, Belgii, Słowenii, Węgier i właśnie Polski. Redakcja magazynu wybrała mającego na koncie już kilkanaście filmów Gierszała. Za co konkretnie?

"Variety" wymienia przede wszystkim rolę w "Pokocie" Agnieszki Holland (od 24 lutego w kinach) i "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak (jeszcze bez daty premiery kinowej). Magazyn wspomina także o jego udziale w niemiecko-amerykańskiej produkcji "Moris z Ameryki", polskich "Córkach dancingu", które właśnie trafiły do kin w USA, oraz przełomowej dla jego kariery roli w "Sali samobójców".

Jakub GierszałJakub Gierszał fot. ALINA GAJDAMOWICZ / Agencja Wyborcza.pl

Warto wspomnieć także, że na liście znalazł się słoweński reżyser Mitja Okorn, mocno związany w ostatnich latach z polskim kinem. Wyreżyserował hitowe "Listy do M.", a także "Planetę singli" oraz serial "39 i pół".

Jakub Gierszał razem z dziewiątką pozostałych wybranych przez "Variety" osób, pojawi się na specjalnej gali nadchodzącego Berlinale, czyli słynnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Kadr z filmu 'Pokot'Kadr z filmu 'Pokot' Kadr z filmu 'Pokot' / fot. ROBERT PALKA, mat. prasowe

Gierszał urodził się w 1988 roku. Debiutował w filmie pełnometrażowym rolą Kazika we "Wszystko, co kocham". Ma na koncie już kilka występów w produkcjach zagranicznych, nie boi się również ról w bardziej eksperymentalnych widowiskach, czego efektem była "Hiszpanka".

W 2017 roku do kin trafią jeszcze dwa filmy (oprócz wyżej wymienionych) z aktorem w roli głównej - komedia "PolandJa" oraz obyczajowa produkcja "Podwójny Ironman" o sportowcu, który wygrał z narkotykowym nałogiem.

A teraz zobacz: Tak wyglądają dziś bohaterowie kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks". Już niedługo znów ich zobaczysz

Więcej o: