Będzie kolejny film o "żołnierzach wyklętych". Mamy pierwszy zwiastun

"Wyklęty" to nowa produkcja o oddziałach powojennego podziemia. W głównej roli aktor, który niedawno wcielał się w rotmistrza Pileckiego.

Film "Wyklęty" ma przedstawić opartą na faktach historię polskiego oddziału, który po zakończeniu II wojny światowej walczył z władzą ludową. Główną rolę zagra Marcin Kwaśny.

Aktor miał na koncie wiele drugoplanowych ról. W ostatnich latach zasłynął grając tytułową postać w filmie "Pilecki" oraz jednego z żołnierzy w "Historii Roja", poprzedniej dużej produkcji o "żołnierzach wyklętych", która została powszechnie skrytykowana, nawet przez konserwatywne media ("Artystycznie kulawy film. Wyklęci zasługują na więcej" pisał autor wPolityce).

Kwaśny stał się też bohaterem kontrowersyjnego wydarzenia w maju 2016. Już poza planem filmowym wziął udział w odegraniu publicznej inscenizacji ślubu rotmistrza Pileckiego, w której udział wzięli m.in. minister Gliński oraz rodzina Pileckiego. O tym, że jest to "niestosowny pomysł" napisali w liście otwartym do władz miasta córka, wnuki i prawnuki rtm. Pileckiego. 

Kadr ze zwiastuna filmu 'Wyklęty'Kadr ze zwiastuna filmu 'Wyklęty' reż. Konrad Łęcki, prod. Fundacja Między Słowami

Oprócz Kwaśnego w filmie "Wyklęty" pojawią się m.in. Janusz Chabior ("Służby specjalne"), Leszek Teleszyński ("Ogniem i mieczem", "Potop"), Piotr Cyrwus ("Pan Tadeusz", serial "Klan"), Robert Wrzosek (serial "Pakt") i Wojciech Niemczyk ("Popiełuszko. Wolność jest w nas").

Bez wybielania

Sam Kwaśny wypowiada się o tym, jak ma wyglądać film. - Produkując "Wyklętego" chciałem przybliżyć postacie bohaterskich żołnierzy szerszej publiczności, także młodszego pokolenia. Ta tragiczna i wciąż niejednoznacznie oceniana część historii jest moim zdaniem ważnym elementem naszej narodowej tożsamości - mówi Marcin Kwaśny.

Ten film to także pełnometrażowy debiut reżysera Konrada Łęckiego, mającego na koncie m.in. nominowane na kilku festiwalach, krótkometrażowe "Pre Mortem", również z Kwaśnym w obsadzie.

Łęcki zapewnia, że film ma być "daleki od wybielania kogokolwiek" - Chcemy rzetelnie opowiedzieć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Film będzie dość brutalny, ale takie były wtedy realia. Tych ludzi tropiono i zabijano niemal jak zwierzęta. Chcemy pokazać dramatyzm ich sytuacji - mówi reżyser.

Premiera filmu "Wyklęci" 10 marca 2017. Dystrybutorem jest Kondrat-Media, specjalizujące się w kinie religijnym i patriotycznym.

 

Więcej o: