Historyk przekonywał, że nie było Holocaustu. Ona walczyła z nim w sądzie

Ta historia wydarzała się naprawdę. Brytyjski specjalista od II wojny światowej udowadniał, że Holocaust nie miał miejsca. O sądowym sporze w tej sprawie opowiada nowy film "Kłamstwo".

David Irving to brytyjski historyk, który zasłynął jako specjalista od II wojny światowej. Jednak największą sławę przyniosły mu publikacje i wykłady, w których skupiał się na sprawie Holocaustu. Irving uważał, że nie ma dowodów istnienie "obozów śmierci" oraz na to, że Hitler wiedział o eksterminacji Żydów.

Sprawa zyskała światowy rozgłos, gdy Irving starł się z amerykańską historyczką Deborą Lipstadt. W 1994 roku przyszedł na jej wykład promujący książkę "Denying the Holocaust", aby wymusić debatę z autorką i otrzymać od niej dowody "na piśmie", że się myli. Lipstadt odmówiła jakiejkolwiek dyskusji.

Proces

Dwa lata później otrzymała, razem z wydawcą jej książki, firmą Penguin Books, pozew od Irvinga za zniesławienie. To właśnie na procesie pomiędzy dwójką historyków skupia się film "Kłamstwo" autorstwa Micka Jacksona. Co ciekawe, to Deborah musiała stanąć jako oskarżona i udowadniać, że Irving się mylił - nie w drugą stronę.

Od momentu otrzymania pozwu do zakończenia procesu minęło niemal 5 lat. Lipstadt nie byłaby w stanie przejść przez to wszystko, gdyby nie sztab znakomitych prawników. Ona ma charakter showmanki, kobiety czynu. Jej współpracownicy - opanowani, unikają ostrych słów i medialnego rozgłosu. Skupiają się na rzeczowym, żmudnym zbijaniu argumentów Irvinga.

Kolejne skandale

Wyniku procesu nie trudno się domyślić. Pomimo klęski, Irving nie zmienił swoich poglądów i przez lata pozostał aktywny, jeżdżąc po świecie i promując swoje książki oraz wygłaszając referaty.

Jego obecność nadal wiązała się ze skandalami - także w Polsce. W 2007 roku usunięto stoisko z jego książkami w trakcie trwania 52. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i w ostatniej chwili nie dopuszczono do spotkania z autorem.

Kadr z filmu ''Kłamstwo''Kadr z filmu ''Kłamstwo'' reż. Mick Jackson, prod. BBC Films

Trzy lata później Irving powrócił do Polski, tym razem jako przewodnik po ważnych miejscach związanych z II wojną światową. Jego przyjazdowi towarzyszyły protesty, zapamiętane zostały kontrowersyjne wypowiedzi (m.in. nazwał zaplecze handlowe Oświęcimia mianem "Disneylandu") i jego tajny, niedostępny publicznie wykład.

W rolach głównych...

 

Kto występuje w "Kłamstwie"? W roli głównej nagrodzona Oscarem i Złotym Globem Rachel Weisz ("Dziedzictwo Bourne'a", "Wróg u bram"). W towarzyszących jej prawników wcielają się m.in. Tom Wilkinson ("Snowden", "Dziewczyna z perłą") oraz Andrew Scott ("Szeregowiec Ryan", "Spectre"), a Davida Irvinga gra Timothy Spall ("Jak zostać królem", "Ostatni samuraj").

Światowa premiera odbyła się we wrześniu zeszłego roku. W polskich kinach film można oglądać od 27 stycznia 2017 roku.

A teraz zobacz: Nazywano ją "gorszycielką PRL-u", ale ona nauczyła Polaków seksu. Poznajcie historię Michaliny Wisłockiej

 

Więcej o: