"Niewinne" z Kuleszą nominowane do Cezarów. Polskie filmy 2017 też już z sukcesami

"Niewinne" powalczą o "francuskie Oscary" w czterech kategoriach. To kolejna dobra wiadomość w ostatnich tygodniach dla naszych twórców - także polskie filmy 2017 radzą sobie dobrze za granicą.

"Niewinne" w reżyserii Anne Fontaine są nominowane do Cezarów w kategorii najlepszy film. Koprodukcja francusko-belgijsko-polska powalczy także o statuetki za najlepszy scenariusz oryginalny, reżyserię i zdjęcia. Ceremonia wręczenia Cezarów odbędzie się 24 lutego.

Scenariusz "Niewinnych" jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Autorka "Coco Chanel" i "Dziewczyny z Monaco" opowiada historię, która rozgrywa się tuż po drugiej wojnie światowej. Głównymi bohaterkami są zakonnice. W produkcji wystąpiły m.in. Agata Kulesza, Agata Buzek, Joanna Kulig, Anna Próchniak i Eliza Rycembel.

Polskie filmy 2017 też już zauważone

Co prawda w tym roku nasz kandydat do Oscara nie zdobył nominacji, ale polskie filmy 2017 mają szansę na sukcesy zagraniczne. W konkursie głównym w Berlinie będzie walczył "Pokot" Agnieszki Holland - tam też odbędzie się światowa premiera filmu.

Główną bohaterką jest mieszkająca w Sudetach emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Duszejko odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika i rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo. Polska premiera  "Pokotu", który jest ekranizacją powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych" zaplanowana jest na 24 lutego.

Z kolei aktorka "Powidoków" Andrzeja Wajdy - Zofia Wichłacz - została wyróżniona tytułem Shooting Star 2017. Tytuł Gwiazdy Jutra jest przyznawany przez European Film Promotion aktorom, którzy zdaniem jury są najbardziej utalentowanymi młodymi artystami. Dzięki temu Wichłacz została zaproszona na festiwal filmowy Berlinale. "Powidoki" miały polską premierę 13 stycznia.

Ameryka chwali polskiego aktora: Gierszał jednym z najlepiej rokujących w Europie >>

Kilka dni temu inna europejska koprodukcja zdobyła dwie nagrody Bavarian Film Awards – najważniejsze, obok German Film Awards, niemieckie nagrody filmowe. "Maria Skłodowska-Curie" z Karoliną Gruszką w roli tytułowej została doceniona za reżyserię oraz scenografię. Ten film wejdzie na polskie ekrany 3 marca.

Widzom pozostaje trzymać kciuki za sukcesy i wybrać się do kina na polskie filmy 2017. Być może znowu pobijemy rekord? Jak podaje PISF, w zeszłym roku frekwencja wyniosła ponad 51,5 mln widzów. To najlepszy wynik po 1989 roku, a jedna czwarta wybieranych filmów to polskie tytuły.

Więcej o: