"Zapomnijcie o 'La La Land'" - amerykańskie media zachwycone polskim filmem

"Córki dancingu" w Polsce przepadły bez echa. W USA film właśnie wszedł do kin i już zbiera znakomite recenzje.

Pełnometrażowy debiut Agnieszki Smoczyńskiej może okazać się kluczem do międzynarodowej kariery reżyserki. "Córki dancingu" weszły na początku roku do dystrybucji w amerykańskich kinach, co jest rzadkością w przypadku polskich filmów - i już są chwalone przez tamtejsze media.

Szokuje wręcz recenzja Daily Beast, której autor pisze wprost: "Zapomnijcie o "La La Land". Ten musical o seksownych syrenach-kanibalach jest najlepszy". Autor doszukuje się różnych podobieństw z obsypanym nominacjami do Oscara filmem, ale bardziej przekonuje go surrealizm polskiej produkcji.

Michalina Olszańska (pierwsza z lewej) w 'Córkach dancingu'Michalina Olszańska (pierwsza z lewej) w 'Córkach dancingu' reż. Agnieszka Smoczyńska, prod. Polski Instytut Sztuki Filmowej

Recenzent prestiżowego Variety docenia niezwykłą stylistykę filmu: odwołania do mody lat 80. i PRL-owskiego życia nocnego, kostiumy, celowe elementy kiczu. Uważa, że to wszystko ratuje "Córki", gdy sam scenariusz zaczyna się trochę rozjeżdżać.

W artykule The New York Times recenzent szuka podobieństw do wczesnej twórczości Davida Lyncha i ceni wątki dotyczące kobiecej seksualności. Spośród ważnych mediów najchłodniej przyjął "Córki dancingu" The Guardian, wspominając o niespójności scenariusza, ale jednocześnie chwaląc inne aspekty filmu.

Czy zachodnie recenzje przyniosą ponowne zainteresowanie filmem w Polsce? Po lokalnej premierze w grudniu 2015 roku został on chłodno przyjęty przez publiczność. To być może efekt nie najlepszego zwiastuna filmowego, który zmylił widzów i ukrył przed nimi najważniejszą rzecz - że bohaterki filmu są syrenami.

Polski zwiastun polskiego filmu odstrasza. Wersja z USA - zachwyca. Zobaczcie sami >>

A teraz zobacz: Ostra "Ciemniejsza strona Greya" i oscarowi faworyci. To najmocniejsze premiery kinowe lutego

Więcej o:
Komentarze (62)
"Zapomnijcie o 'La La Land'" - amerykańskie media zachwycone polskim filmem
Zaloguj się
 • eve.666

  Oceniono 34 razy 30

  W FF:
  w polu adresowym wpisac: about:config
  w polu SEARCH wpisac: autoplay
  znalezc media.autoplay.enabled
  jezeli Value bedzie True, kliknac dwukrotnie, powinno zmienic sie na False
  zamknac about:config

 • metamizol

  Oceniono 48 razy 16

  Po obejrzeniu polskiego zwiastuna stwierdziłam, że prędzej zjem własne włosy niż zobaczę To Coś...

 • antylitania_chwili

  Oceniono 22 razy 14

  Uwielbiam bełkot 'suwerena', który 'lubi tylko to co zna i zna tylko to co lubi'. Córki dancingu to najbardziej oryginalny film polski od lat. To współczesna psycho-baśń o kobiecej naturze, o ciemnej stroni miłości, o tym czy lepiej być sobą, czy być dla innych. Tak, fabuła jest prosta, ale chodzi o atmosferę i bezkompromisową artystyczna wizję. To nie jest film dla każdego, źle że próbowano go promować w kraju jako jakiś głupawy musical. Przez to większość ludzi, którzy doceniliby ten film na niego nie trafiła i teraz trzeba czytać takie bzdety w komentarzach...

 • drakaina

  Oceniono 18 razy 8

  Nie poszłabym na film pt. "Córki dancingu", na "Przynętę" już prędzej, więc nie dziwię się, że w Polsce przepadł... Zwiastun mnie nie powalił, może kiedyś z ciekawości zobaczę, choć raczej nie w kinie.

  I jeszcze jedno: jak wyłączyć włączające się automatycznie filmiki? Jak chcę obejrzeć zwiastun, to sobie potrafię kliknąć w odtwarzanie. Jak nie chcę oglądać zapowiedzi kolejnego Greya, to jak mi się sama włącza, mam odruch natychmiast zamknąć kartę w przeglądarce i nie czytać dalej.

 • asdfgf55

  Oceniono 11 razy 7

  Żeby się nie okazał kolejnym filmem "antypolskim".

 • kkasiaj1

  Oceniono 25 razy 7

  a nie można po prostu napisać, że film się spodobał i jest pokazywany w kilku kinach w USA? Naprawdę trzeba od razu wysmażyć taki żenujący, zaściankowy bełkot?

 • feurig59

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawe. Pomysł na pewno jest świetny, ale są ewidentne mielizny, błędy scenariuszowe, które to dzieło może nie zarzynają, ale sprawiają, że miejscami jest bardzo nudne i przewidywalne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX