Danuta Szaflarska skończyła dziś 102 lata. "Żyję tak długo, bo kocham życie"

To legenda polskiego kina i teatru. Szaflarska zagrała w kilkudziesięciu filmach, niezliczonej ilości spektakli i jako aktorka pozostaje aktywna do dziś.

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 roku w odciętej od świata wiosce Kosarzyska na Sądecczyźnie. Już jako nastolatka lubiła występować na scenie, ale, jak sama przyznaje, wtedy nawet nie śmiała marzyć o profesjonalnej karierze. Na początku pragnęła być lekarką, nie miała jednak możliwości wstąpienia na akademię medyczną. Wybrała więc szkołę handlową w Krakowie - wytrzymała dwa lata.

Podczas przerwy świątecznej spędzanej w Nowym Sączu koledzy namówili ją, by zdawała do prestiżowego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Udało jej się dostać.

Danuta Szaflarska podczas próby przedstawienia 'Fioletowa krowa' (2005 rok)Danuta Szaflarska podczas próby przedstawienia 'Fioletowa krowa' (2005 rok) Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta

Początki w teatrze i w filmie

Zadebiutowała w 1939 roku na deskach Teatru na Pohulance w Wilnie. Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka, występowała też w teatrach konspiracyjnych. Po zakończeniu wojny grała w Teatrze Starym w Krakowie, później w Teatrze Kameralnym w Łodzi i wszystkich najważniejszych teatrach w Warszawie - m.in. Współczesnym, Narodowym oraz Dramatycznym.

Jako aktorka filmowa Szaflarska po raz pierwszy zagrała w 1946 roku w filmie Leona Buczkowskiego "Zakazane piosenki", ale popularność przyniosła jej dopiero rola w "Skarbie" tego samego reżysera. Na jakiś czas zniknęła jednak z głównych ról wielkiego ekranu, ponieważ uznano, że jej uroda nie pasuje do socrealistycznego modelu robotnicy.

Danuta Szaflarska odbiera nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu filmowym w Gdyni w 2007 rokuDanuta Szaflarska odbiera nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu filmowym w Gdyni w 2007 roku fot. Kamil Gozdan / AG

Powróciła w filmie Konwickiego "Dolina Issy" w 1982 roku. Ostatnio Szaflarska zagrała w adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej - "Między nami dobrze jest" - w reżyserii Grzegorza Jarzyny, a rok później w węgierskim filmie "Mama i inne cudaki z naszej rodziny".

Sama o sobie mówi - Myślę, że żyję tak długo, bo kocham życie, moją pracę, ludzi, rodzinę, przyjaciół - powiedziała Szaflarska podczas spotkania z fanami w 2014 roku.

Ludzie ją kochają

Nie dziwi fakt, że przez tyle lat Szaflarska doczekała się mnóstwa fanów. Dziś w mediach społecznościowych można znaleźć dziesiątki wpisów z życzeniami i archiwalnymi zdjęciami.

Zobacz także WIDEO: Danuta Szaflarska kończy 102 lat! Za co ją kochamy?