La la land znowu tryumfuje! Nagrody BAFTA 2017 przyznane

Po raz 70. przyznano nagrody BAFTA. Najlepszym filmem roku 2016 został musical "La la land".

''La la land'' oprócz statuetki za najlepszy film, został nagrodzony aż w 5 kategoriach: reżyseria, zdjęcia, muzyka, wyróżnienie dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej powędrowało też do Emmy Stone. W sumie film był nominowany w 11 kategoriach. 

Film Chazelle'a to opowieść o dwojgu ludzi, którzy marzą o zrobieniu kariery w Los Angeles. Musical jest hołdem dla tzw. złotej ery Hollywood. To kolejny hit reżysera, po ciepło przyjętym dramacie muzycznym "Whiplash".

Statuetkę za najlepszą męską rolę pierwszoplanową otrzymał Casey Affleck, grający w "Manchester by the Sea". Film Lonergana został wyróżniony również za scenariusz oryginalny. Za role drugoplanowe nagrody otrzymali: Viola Davis za obraz "Fences" i Dev Patel w filmie "Lion".

Film "Lion" otrzymał też statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany. Nagroda za najlepsze efekty specjalne przypadła "Księdze dżungli". Najlepsze kostiumy, bez zaskoczenia, miał film "Jackie".

Nagrodę za najlepszy film brytyjski zeszłego roku otrzymał obraz "Ja, Daniel Blake" w reżyserii Kena Loacha. To przejmująca opowieść o stolarzu po zawale, który usiłuje stawić czoła bezduszności brytyjskiemu systemowi opieki społecznej. 

Oscarowe przymiarki

Co roku nagrody BAFTA są barometrem oscarowych wygranych. Cokolwiek się wydarzy na rozdaniu Oscarów 26 lutego, jedno jest pewne - "La la land" już przeszedł do historii.

Jako jeden z nielicznych filmów zdobył aż 14 nominacji. Wcześniej udało się to tylko filmom "Wszystko o Ewie" Josepha L. Mankiewicza z 1950 roku i oczywiście kultowemu "Titanicowi" Jamesa Camerona. 

Pełna lista wygranych dostępna jest na stronie BAFTA.

La La Land - wywiad z reżyserem Damienem Chazelle