Berlinale 2017. Agnieszka Holland z nagrodą za "Pokot"!

Nagroda na Berlinale 2017 dla filmu "Pokot"! Agnieszka Holland została nagrodzona statuetką im. Alfreda Bauera, przyznawaną filmom, które pokazują "nowe perspektywy". Złoty Niedźwiedź dla węgierskiego "On Body and Soul".

Polska reżyserka pojawiła się na scenie w towarzystwie córki i także reżyserki, Kasi Adamik, która pracowała z nią na planie "Pokotu".

Scenariusz thrillera "Pokot", który 24 lutego wejdzie na ekrany polskich kin, powstał na motywach głośnej powieści Olgi Tokarczuk - "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Główną bohaterką nowego filmu Holland jest mieszkająca w Sudetach emerytowana inżynierka Janina Duszejko - astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Duszejko odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika i rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Książka Olgi Tokarczuk jest dostępna w Publio.pl >>

Złoty Niedźwiedź, czyli nagroda dla najlepszego filmu, trafił w ręce twórców "On Body and Soul" (reż. Ildikó Enyedi, Węgry - tytuł oryginalny: "Teströl és lélekröl"). Najlepszym reżyserem festiwalu został Aki Kaurismäki.

Przewodniczącym międzynarodowego jury festiwalu był reżyser Paul Verhoeven, a oprócz niego o tym, w czyje ręce trafią nagrody, decydowali też Maggie Gyllenhaal, Julia Jentsch, Olafur Eliasson, Diego Luna, Wang Quan'an oraz Dora Bouchoucha.

W tym roku Berlinie nagrodę Baumi, która pozwoli mu zrealizować następny film, odebrał Kuba Czekaj. "Butterfly Kisses" polskiego reżysera Rafaela Kapelińskiego został wyróżniony jako najlepszy film w sekcji Generation 14plus.

Berlinale. Polski reżyser z nagrodą Baumi Award. Dostał 20 tys. euro na scenariusz >>

To kolejny FF w Berlinie z polskimi sukcesami. W zeszłym roku Tomasz Wasilewski otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz filmu "Zjednoczone Stany Miłości", a rok wcześniej z nagrody w Berlinie cieszyła się Małgorzata Szumowska.

BERLINALE 2017 - lista zwycięzców

ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ

"Teströl és lélekröl", reż. Ildikó Enyedi

WIELKA NAGRODA JURY

"Felicite", reż. Alain Gomis

NAGRODA IM. ALFREDA BAUERA

"Pokot", reż. Agnieszka Holland

REŻYSERIA

Aki Kaurismaki - "The Other Side of Hope"

AKTORKA

Kim Min-hee - "On The Beach At Night Alone"

AKTOR

Georg Friedrich - "Helle Nachte"

SCENARIUSZ

Gonzalo Maza - "Una Mujer Fantastica"

SREBRNY NIEDŹWIEDŹ ZA WKŁAD ARTYSTYCZNY

Dana Bunescu - "Ana, Mon Amour"

DOKUMENT

"Ghost Hunting", reż. Raed Andoni

DEBIUT

"Summer of 1993", reż. Carla Simon

ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ DLA FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO

"Cidade Pequena", reż. Costa Amarante

NAGRODA JURY DLA FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO

"Ensueno En La Pradera", reż. Esteban Arrangioz

 

Więcej o: