Oscarowa historia segregacji rasowej i turyści w byłych obozach zagłady na Millennium Docs Against Gravity

14 filmów powalczy w Konkursie Głównym podczas 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival, największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce.

Nowością na festiwalu będzie kino VR (Virtual Reality) i sekcje filmowe: Doc Dance i Chiński sen.

Jakie filmy w konkursie głównym?

Jury w składzie: Mariusz Grzegorzek, Jan P. Matuszyński i Agnieszka Traczewska będzie wybierać pośród najnowszych, najwybitniejszych dzieł kina dokumentalnego. W konkursie głównym znalazł się m.in. nominowany do Oscara „Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”) Raoula Pecka, opowiadający historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA oraz najnowszy film Siergieja Łoźnicy „Austerlitz” („Austerlitz”), ukazujący turystów odwiedzających muzea w byłych obozach zagłady.

Kadr z filmu ''I Am Not Your Negro'' (fot. materiały prasowe)Kadr z filmu ''I Am Not Your Negro'' (fot. materiały prasowe) Kadr z filmu ''I Am Not Your Negro'' (fot. materiały prasowe)

Także w ramach konkursu głównego zostanie pokazany ostatni film Michaela Glawoggera „Bez tytułu” („Untitled”, reż. Monika Willi, Michael Glawogger). Kolejną uwielbianą przez polską publiczność gwiazdą jest Ulrich Seidl – widzowie tegorocznej edycji festiwalu zobaczą jego najnowsze „Safari” („Safari”), w którym Seidl portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w afrykańskim rezerwacie. W „Zero days” zdobywca Oscara Alex Gibney odkrywa przed nami fenomen Stuxnet – samoreplikującego się wirusa komputerowego odkrytego przez międzynarodowych ekspertów IT w 2010 roku.

O nagrodę główną powalczy także film przedstawiający sylwetkę Josepha Beuysa, niemieckiego twórcy, teoretyka, którego koncepcje określiły kształt dzisiejszego myślenia o sztuce współczesnej („Beuys” Andresa Veiela). W konkursie znalazł się „Obcy w raju” („Stranger In Paradise”) Guido Hendriksa – według festiwalu IDFA „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”.

Tonislaw Hristow w „Dobrym listonoszu” („The Good Postman”) zastanawia się, co to znaczy być Europejczykiem w dobie zmieniających się systemów politycznych i wzmożonych ruchów migracyjnych. Bohaterami filmu są mieszkańcy małego miasteczka w Bułgarii na granicy z Turcją. W nagrodzonych na tegorocznym festiwalu w Sundance „Maszynach” („Machines”) Rahul Jain opowiada o koszmarnych warunkach pracy ludzi zatrudnionych w jednej z fabryk włókienniczych w Indiach. „Last Men in Aleppo” Ferasa Fayyada i Søren Steen Jespersen (najlepszy film dokumentalny Sundance 2017) to obraz przedstawiający wolontariuszy „Białych Hełmów” przeszukujących gruzy zniszczonego syryjskiego miasta w nadziei na odnalezienie żywych osób.

Białe Hełmy - zwiastun

Szacunek do widza

Widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity zobaczą ponad 100 filmów non-fiction. Część programu w dość dosłowny sposób nawiązuje do hasła „Oderwij się!” – jak „Amatorzy w kosmosie” („Amateurs in Space”) Maxa Kestnera (również w Konkursie Głównym) o pierwszej w dziejach ludzkości rakiecie kosmicznej zbudowanej przez amatorów.

- Zwiększająca się z roku na rok publiczność Millennium Docs Against Gravity świadczy o rozpoznaniu potrzeby i zaufaniu do naszego konceptu festiwalu. (…) Pokazujemy to, co najlepsze w światowym filmie dokumentalnym. Kuratorska selekcja filmów, współpraca z kilkudziesięcioma organizacjami i tytułami medialnymi, unikalny na skalę światową festiwal, odbywający się równolegle w pięciu miastach i to, co spaja te elementy - szacunek do widza. Nasz wymagający widz będzie mógł wybrać się również na debaty, warsztaty i koncerty związane z tematyką filmów – zaznacza Artur Liebhart, dyrektor festiwalu.

Dzięki wsparciu lokalnych władz, także wrocławska, gdyńska, lubelska i bydgoska edycja Millennium Docs Against Gravity Film Festival mają swoje konkursy w ramach festiwalu. Nagrodami są: Grand Prix Dolnego Śląska podczas edycji wrocławskiej (jury w składzie: Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka, pisarka i publicystka, Robert Gonera – aktor, Konrad Imiela – aktor, reżyser, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu) oraz Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni (członkowie jury: Katarzyna Figura, saksofonista Mikołaj Trzaska i teoretyk filmu – profesor Mirosław Przylipiak).

Nowe sekcje: Chiński sen i Doc Dance

W nowej sekcji Chiński sen m.in. nagrodzony na 46. FF w Rotterdamie „Dzieci nie boją się śmierci, dzieci boją się duchów” („Children Are Not Afraid of Death, Children Are Afraid of Ghosts”) Ronga Guanga Ronga. Wyróżnione miejsce w programie festiwalu będą miały także filmy poświęcone tańcowi – widzowie w ramach nowej sekcji Doc Dance będą mogli obejrzeć m.in. film „La Chana” Luciji Stojevic o powrocie po latach na scenę legendarnej cygańskiej gwiazdy flamenco.

Kyoko Miyake w „Idolkach z Tokio” („Tokyo Idols”) obrazuje fenomen popularności dziewczyńskich zespołów w Japonii, zgłębiając zjawisko społecznej obsesji na punkcie kobiecej seksualności. A w „Przeżyć – metoda Houellebecqa” („To Stay Alive - A Method”) Erik Lieshout, Arno Hagers i Reinier van Brummelen przedstawiają na ekranie spotkanie wielkiego francuskiego pisarza z zafascynowanym jego twórczością… Iggym Popem, tworząc błyskotliwy i poruszający „feel-good movie” na temat cierpienia.

Wykłady mistrzowskie i wirtualna rzeczywistość

14. Millennium Docs Against Gravity będzie okazją do przyjrzenia się bliżej dorobkowi dwóch wyjątkowych i docenionych twórczyń. Odbędą się lekcje mistrzowskie i retrospektywy Bady Minck, autorki filmów eksperymentalnych, której dzieła są stałym elementem festiwalów w Cannes, Berlinale i Locarno, oraz Heleny Treštíkovej konsekwentnie posługującej się w pracy metodą wieloletniej obserwacji bohaterów. Widzowie zobaczą najnowszy film Treštíkovej: „Historia małżeńska” oraz jej poprzednie dzieła: „Prywatny wszechświat” i „Mallory”.

Na festiwalu zaprezentujemy szeroki przegląd twór-czości Yuriego Ancaraniego. Ten włoski artysta wizualny i reżyser fil-mowy jest jednym z najciekawszych współczesnych twórców działających na pograniczu filmu dokumen-talnego i wideo-artu. Jego najnowszy film „Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni” („The Challenge”) przedstawia zawody sokolników w Katarze .

 

Nowością na tegorocznej edycji festiwalu będzie kino VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość). Widzowie będą mogli doświadczyć niesamowitych przeżyć w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie, oglądając filmy w technologii VR.

Debaty, koncerty i goście

Podczas festiwalu odbędą się debaty organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Amnesty International, WWF Polska i Fundacją Panoptykon) i partnerami medialnymi, jak TVP Kultura, „Zwierciadłem”, VICE.

Na spotkania z publicznością przyjadą znakomici goście, m.in. Raoul Peck (nominowany do Oscara „Nie jestem twoim murzynem”), Cicciolina (Ilona Staller, pierwsza w historii gwiazda porno wybrana do parlamentu), Siergiej Łoźnica („Austerlitz”, „Szczęście ty moje”), Andreas Dalsgaard („Ludzi wymiar”, „The War Show”), Bernard-Henri Lévy (czołowy francuski intelektualista), Bady Minck („MappaMundi”, „Na początku było oko”), Helena Treštíková („Mallory”, „Prywatny wszechświat”), Erik Lieshout („To Stay Alive: A Method” z Iggy Popem i Michelem Houellebecqiem) oraz Guido Hendrikx („Stranger In Paradise”).

Na scenie muzycznej, ściśle powiązanej z prezentowanymi filmami, wystąpią m.in. Unlocking the Truth, powiew świeżości w muzyce metalowej i szybkiego punka, Blade & Beard (czyli Anoosh i Arash) dwóch DJ-ów, którzy organizowali nielegalne ravy w Teheranie, Aidan Moffat, szkocki wokalista i muzyk (znany z zespołu Arab Strap) i legenda polskiej muzyki alternatywnej Pogodno.

W ramach festiwalu odbędą się specjalne pokazy dla rodziców z niemowlętami, pokazy sekcji OKI DOKI (filmy dokumentalne dla dzieci) oraz warsztaty i spotkania międzypokoleniowe.

14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie (Kinoteka, Luna i Iluzjon) i Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe), w Lublinie 11–21 maja (Centrum Spotkania Kultur), zaś w Gdyni 17-26 maja (Gdyńskie Centrum Filmowe). Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 16–21 maja (Kino Orzeł).

A teraz zobacz: Mięśnie Hugh Jackmana, piękna Emma Watson i hollywodzka gwiazda w roli Polki. W marcu w kinach

Mięśnie Hugh Jackmana, piękna Emma Watson i hollywodzka gwiazda w roli Polki. W marcu w kinach

Więcej o: