Orły 2017 - gala już dziś. Nagroda specjalna dla Sylwestra Chęcińskiego, reżysera "Samych swoich"

Bez niego nie zaśmiewalibyśmy się od 50 lat (!) ze sprzeczek Kargula i Pawlaka. Dzisiaj, podczas gali wręczenia statuetek Orły 2017, Nagrodę za Osiągnięcia Życia odbierze Sylwester Chęciński.

Sylwester Chęciński to reżyser filmowy, twórca polskich komedii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, w których kultowych bohaterów - Kargula i Pawlaka - po mistrzowsku zagrali Władysław Hańcza i Wacław Kowalski.

Trylogia z Kargulem i Pawlakiem to źródło fantastycznych cytatów, z których niektóre od pół wieku śmieszą, a część weszła do codziennego języka. Któż nie pamięta tej kwestii: Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie...

 

Chęciński to również reżyser komedii „Rozmowy kontrolowane" ze Stanisławem Tymem w roli Ryszarda Ochódzkiego i filmu „Wielki Szu”, nagrodzonego Złotą Kaczką w kategorii Najlepszy Film w 1984 roku. Jako reżyser zadebiutował w roku 1961 filmemHistoria żółtej ciżemki”.

W 1978 roku uhonorowany nagrodą czasopisma „Film” za tryptyk filmowy „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. W 2005 roku otrzymał Nagrodę Honorową, statuetkę „Jańcia Wodnika” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2005” we Wrześni.

Nagroda za Osiągnięcia Życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku. Pierwsza trafiła w ręce Wojciecha Jerzego Hasa, a wśród laureatów są m.in. Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Danuta Szaflarska i Janusz Gajos.

Orły 2017 - w czyje ręce trafi statuetka dla najlepszego filmu?

W kategorii "najlepszy film" są nominowane trzy produkcje: "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy, "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego i "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. W ręce któregoś z tych twórców powędruje również statuetka Orły 2017 dla najlepszego reżysera.

Po raz pierwszy w historii, po 18 latach, ceremonię wręczenia nagród pokaże nie TVP, a Canal+. Transmisja z gali Orły 2017 będzie emitowana 20 marca o 21:00. Będzie odkodowana dla wszystkich abonentów nc+ i niektórych sieci kablowych.

Orły 2017 - lista wszystkich nominowanych

A teraz zobacz: Nawet na wielkiej gali zdarzają się potknięcia. Oto największe oscarowe wpadki

Nawet na wielkiej gali zdarzają się potknięcia. Oto największe oscarowe wpadki