Orły 2017 - nie mogło obyć się bez politycznych przytyków. "Wołyń" zgarnia prawie wszystko

"Wołyń" to najlepszy film roku. Orły 2017 trafiły też m.in. do reżysera filmu - Wojciecha Smarzowskiego. Po raz pierwszy w historii, po 18 latach, ceremonię wręczenia nagród filmowych pokazała nie TVP, a Canal+.

W najważniejszej kategorii - najlepszy film - były nominowane trzy produkcje: "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy, "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego i "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Ten ostatni tytuł okazał się zwycięzcą.

"Wołyń" został także nagrodzony w siedmiu innych kategoriach, m.in. za reżyserię, zdjęcia i muzykę. Zdobył również nagrodę publiczności. Warto podkreślić, że film Smarzowskiego w tzw. weekend otwarcia, czyli pierwsze dni po kinowej premierze, obejrzało blisko 230 tys. widzów. To był najlepszy wynik dla polskiego kina historycznego od lat. W sumie "Wołyń" obejrzało w kinach prawie 1,5 mln widzów.

Wołyń - zwiastun filmu

Cztery Orły 2017 zabiorą ze sobą do domów twórcy "Ostatniej rodziny", a "Jestem mordercą" został wyróżniony dwa razy.

Orły 2017 - najlepsi aktorzy "Ostatniej rodziny"

Andrzej Seweryn otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską - wyróżniona została jego kreacja w filmie "Ostatnia rodzina". Jego filmowa partnerka - Aleksandra Konieczna, która zagrała żonę Zdzisława Beksińskiego, odebrała na scenie statuetkę dla najlepszej aktorki. Najlepszymi aktorami drugoplanowymi zostali członkowie obsady "Jestem mordercą": Agata Kulesza i Arkadiusz Jakubik. 

W jedynej telewizyjnej kategorii - najlepszy serial fabularny - wyróżniony został "Belfer" Łukasza Palkowskiego, serial, w którym kryminalną zagadkę rozwiązywał bohater grany przez Macieja Stuhra.

"Takiego polskiego serialu jeszcze nie było!" - bardzo pozytywne opinie po finale "Belfra" >>

Nagrodę za Osiągnięcia życia odebrał Sylwester Chęciński, twórca polskich komedii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, reżyser komedii „Rozmowy kontrolowane" ze Stanisławem Tymem w roli Ryszarda Ochódzkiego i filmu „Wielki Szu”, nagrodzonego Złotą Kaczką w kategorii Najlepszy Film w 1984 roku 

Seweryn w przebraniu - mocny początek gali

Galę wręczenia statuetek Orły 2017 prowadziła w tym roku Grażyna Torbicka. To pierwszy raz w historii, gdy nie pokazała jej Telewizja Publiczna.

- Przez ostatnich 18 lat Telewizja Polska transmitowała Polskie Nagrody Filmowe ORŁY. Dziś chcemy za te lata podziękować TVP, a przede wszystkim jej pracownikom i współpracownikom, którzy przy każdej z 18-stu ceremonii wręczenia Orłów współpracowali z nami z wielkim zaangażowaniem i sercem dla chwały polskiego kina i jego twórców - mówił na konferencji prasowej, podczas której poznaliśmy nominowanych, pomysłodawca Orłów i Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.

Podczas uroczystości wręczenia nagród nie mogło zabraknąć aluzji politycznych. Gdy Andrzej Seweryn pojawił się na scenie, by ogłosić nazwisko zwycięzcy w kategorii "Odkrycie roku", przebrał się za prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - tę postać odtwarza w najnowszym odcinku kabaretu "Pożar w burdelu", który można oglądać w Teatrze Polskim w Warszawie.

Orły 2017 - Andrzej SewerynOrły 2017 - Andrzej Seweryn Gazeta.pl

Dariusz Jabłoński, Agnieszka Holland i Grażyna Torbicka na scenie, a także dziesiątki osób siedzących w warszawskim Teatrze Polskim, zaapelowali również o uwolnienie Olega Sensova, ukraińskiego reżysera, aresztowanego na Krymie i skazanego na 20 lat łagru.

O jego uwolnienie apelowało wiele osób i organizacji m.in. Europejska Akademia Filmowa. Sprawą zainteresowała się także Amnesty International.

Orły 2017 - lista zwycięzców

NAJLEPSZY FILM

"Wołyń", reż. Wojciech Smarzowski

NAJLEPSZA REŻYSERIA

Wojciech Smarzowski, "Wołyń"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

Robert Bolesto, "Ostatnia rodzina"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA

Aleksandra Konieczna, "Ostatnia rodzina"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA

Andrzej Seweryn, "Ostatnia rodzina"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA

Agata Kulesza, "Jestem mordercą"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA

Arkadiusz Jakubik, "Jestem mordercą"

ODKRYCIE ROKU

Jan P. Matuszyński, Reżyseria - "Ostatnia rodzina"

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY

"Belfer", reż. Łukasz Palkowski

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Piotr Sobociński, "Wołyń"

NAJLEPSZY MONTAŻ

Paweł Laskowski, "Wołyń"

NAJLEPSZE KOSTIUMY

Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska, "Wołyń"

NAJLEPSZY DŹWIĘK

Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela, "Wołyń"

NAJLEPSZA MUZYKA

Mikołaj Trzaska, "Wołyń"

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Marek Zawierucha, "Wołyń"

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

"Komunia", reż. Anna Zamecka

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI

"Syn Szawła", reż. Laszlo Nemes

Polskie Nagrody Filmowe są przyznawane za najwyższe osiągnięcia w 19 kategoriach. Do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych kandydowało 51 filmów, w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny członkowie Akademii wybierali spośród 92 produkcji, a w kategorii Najlepszy Serial Fabularny spośród 10 tytułów.

A teraz zobacz: Nawet na wielkiej gali zdarzają się potknięcia. Oto największe oscarowe wpadki

Nawet na wielkiej gali zdarzają się potknięcia. Oto największe oscarowe wpadki

Więcej o: