W bitwie o Anglię walczyło 144 Polaków. Teraz Ridley Scott nakręci o niej film

Nie minął nawet miesiąc, odkąd Ridley Scott zapowiedział, że chce nakręcić kolejne filmy z serii "Obcy" i dalszy ciąg "Gladiatora". Teraz do swojej listy reżyser dodaje także superprodukcję o bitwie o Anglię.

Niespełna 80-letni Ridley Scott ostatnio nie próżnuje i na pewno nie zamierza przejść na emeryturę. Już 19 maja na ekrany kin wchodzi jego najnowszy obraz „Obcy: Przymierze”, a niedługo rozpoczynają się zdjęcia do „All The Money In The World”, filmu opowiadającego historię porwania amerykańskiego przedsiębiorcy, Paula Getty’ego III. W kolejce czeka również od dawna zapowiadany „The Cartel” o wojnach narkotykowych w Meksyku.

Według portalu Deadline, brytyjski reżyser do swojej długiej listy chce dodać także dramat wojenny o bitwie o Anglię, jednej z ważniejszych kampanii powietrznych w czasie drugiej wojny światowej. Bitwa zakończyła się porażką III Rzeszy. 

Przeciwko Luftwaffe walczyło około trzech tysięcy żołnierzy RAF (Royal Air Force), w tym 144 Polaków, z których największą sławę zdobyli piloci z Dywizjonu 303 – według "Daily Mail" zestrzelili dwa razy więcej niemieckich samolotów, niż inne jednostki angielskiego lotnictwa. - Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym - mówił o lotnikach RAF walczących w Bitwie o Anglię Winston Churchill, ówczesny premier Wielkiej Brytanii.

Piloci Dywizjonu 303Piloci Dywizjonu 303 Autor nieznany, Wikipedia, domena publiczna

Czy Scott doceni wkład Polaków? Przekonamy się w ciągu kilku lat. Film ma zostać wyprodukowany przez studio 20th Century Fox i póki co jest na wczesnych etapach powstawania scenariusza.

A teraz zobacz: Nowi "Szybcy i wściekli" i oscarowy "Klient". To najważniejsze premiery kwietnia

Nowa część "Szybkich i wściekłych" i oscarowy "Klient". Oto najważniejsze premiery kwietnia

Więcej o:
Komentarze (130)
W bitwie o Anglię walczyło 144 Polaków. Teraz Ridley Scott nakręci o niej film
Zaloguj się
 • edekedek73

  Oceniono 53 razy 51

  Churchill mówił tak nie o POLSKICH lotnikach, ale o WSZYSTKICH lotnikach. Za Wiki cytaty: "podczas przemówienia w brytyjskiej Izbie Gmin na temat pilotów RAF-u i innych krajów alianckich, walczących w bitwie o Anglię (20 sierpnia 1940)". No chyba, że Wiki się myli?

 • edekedek73

  Oceniono 32 razy 30

  Sprawdziłem. en.wikipedia.org/wiki/Never_was_so_much_owed_by_so_many_to_so_few Cytat z Churchilla dotyczyl wszystkich lotników RAF walczacych w Bitwie o Anglię. Sprawdzenie zajęło 3 minuty.
  Pytanie do dziennikarzyny: Trudno sprawdzić co się pisze???

 • daroxxl

  Oceniono 22 razy 22

  Skoro ma prawie 80 lat i film o bitwie o Anglię jest gdzieś 5 w kolejce to czarno to widzę :)

 • szmul.bender

  Oceniono 21 razy 19

  Gliński powinien przypilować żeby w scenariuszu nie pominięto roli pilota Jarosława K.

 • derobson

  Oceniono 19 razy 19

  nie wiem czemu, zdjęcie podpisano 263 szwadron ( zabewne od angielskiego squadron ). Tyle, że ten squadron to na polski się tłumaczy dywizjon ( polecam książkę Dywizjon 303, skoro juz o Bitwie o Anglię mowa ) , w ostateczności eskadra.
  Szwadrony to pozostawmy kawalerii ;-)
  No i ciekawy samolot na obrazku, Boulton Paul Defiant , niekoniecznie pasuje do klasyki Bitwy o Anglię, to raczej domena Spifire i Hurricane

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 13 razy 13

  Zwariował, przecież minister tysiąclecia ma już w planach podobne dzieło.

 • szcz9

  Oceniono 11 razy 11

  Drobny szczegół. Nie wszyscy piloci walczący w polskich dywizjonach byli Polakami. Co więcej najskuteczniejszym pilotem alianckim w całej bitwie o Anglię był latający właśnie w polskim Dywizjonie 303 Czech - Josef Frantisek z 17 zestrzeleniami.

 • hamsterx

  Oceniono 22 razy 10

  za możliwość bronienia Anglii przez polskich lotników
  Polska zapłaciła im złotem i to liczonym w tonach

 • pull_up_terrain_ahead

  Oceniono 9 razy 9

  Churchill powiedział to o wszystkich pilotach tej bitwy. Faktem jest że klęska odwiodła Hitlera od inwazji a było kilka dni kiedy juz sprowokowano Niemców włąsnymi bombardowaniami Berlina do ataku na miasta żeby odpuścić lotniskom...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX