Tytuł "Gwiazdy" nic wam nie powie, a to film o Orłach Górskiego! I o miłości. Jest pierwszy zwiastun

Czasem tak bywa, że tytuł nie sugeruje nawet, co zobaczymy na ekranie. Tak jest z "Gwiazdami" Jana Kidawy-Błońskiego. Głównym bohaterem jest Jan Banaś, napastnik grający w reprezentacji Polski.

Posiadający polsko-niemieckie korzenie Jan Banaś (w tej roli Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku. Od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem kumpel Ginter (Sebastian Fabijański). Ścierają się na boisku, a także walcząc o względy koleżanki Marleny (Karolina Szymczak).

To oczywiście historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Banaś był gwiazdą Polonii Bytom, Górnika Zabrze i Polskiej Reprezentacji ery Kazimierza Górskiego. W latach 1964-1973 zagrał 31 oficjalnych spotkań w reprezentacji kraju, strzelił w nich siedem bramek. Wystąpił m.in. w wygranym meczu z Anglią, rozegranym na Stadionie Śląskim w Chorzowie w czerwcu 1973 roku.

Piłka nożna to ważny motyw w filmie, ale na pierwszy plan wybijają się uczucia. Jak zapowiada dystrybutor, "Gwiazdy" to opowieść o wielkiej i niespełnionej miłości trójki młodych ludzi, rozdartych między swymi namiętnościami, pragnieniami i ambicjami.

A Grażyna Torbicka zagrała...

W filmie Kidawy-Błońskiego ("Skazany na bluesa" i "Różyczka") występują też m.in. Magdalena Cielecka, Paweł Deląg, Adam Woronowicz, Eryk Lubos, Marian Dziędziel, Wojciech Mecwaldowski, Witold Paszt, Aleksandra Gintrowska oraz Grażyna Torbicka. Prezenterka zagrała swoją... mamę, Krystynę Loskę, która była spikerką w telewizji.

Gwiazdy - kadr ze zwiastuna, w środku Grażyna TorbickaGwiazdy - kadr ze zwiastuna, w środku Grażyna Torbicka Kino Świat

Na ekranie będzie można zobaczyć też Orły Górskiego: Mariusz Gagatek gra Kazimierza Deynę, Maciej Kowalik wcielił się we Włodzimierza Lubańskiego, a Tomasz Ziętek w Zygfryda Szołtysika.

"Gwiazdy" będzie można oglądać w kinach od 12 maja.

Reprezentacja Polski jako Orły Górskiego. Jak Lewandowski, Krychowiak i spółka wyglądaliby w latach 70.? >>

Więcej o: