Wzruszający hołd dla Wajdy w Cannes. Wałęsa i wielcy polskiego kina na jednym zdjęciu

To kolejny ważny polski akcent podczas FF w Cannes. W sekcji sekcji Cannes Classics pokazany został odnowiony cyfrowo "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy. Na czerwonym dywanie pojawił się m.in. Lech Wałęsa.

Film, który w 1981 roku zdobył Złotą Palmę w Cannes, został przypomniany zaledwie kilka miesięcy po śmierci jego reżysera. Oprócz byłego prezydenta na specjalnym pokazie "Człowieka z żelaza" pojawili się też m.in. uznani na świecie polscy reżyserzy: Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Paweł Pawlikowski, Jerzy Skolimowski, Tomasz Wasilewski i Kuba Czekaj.

Nie zabrakło też innych przedstawicieli filmowego świata. Wśród nich była Krystyna Janda, która grała główną rolę kobiecą w "Człowieku z żelaza", scenografowie Ewa Braun i Allan Starski, a także dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

Pod rękę z Lechem Wałęsą na pokaz wchodziła Dominika Kulczyk.

- Siedzę na sali kinowej w Cannes, oglądamy CZŁOWIEKA Z ŻELAZA. Lech Wałęsa siedzi tuż koło mnie. Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje. Cisza jak w kościele - napisała na swoim facebookowym profilu Krystyna Janda.

36 lat temu...

Warto wspomnieć, że właśnie ze względu na festiwal w Cannes, 36 lat temu ekipa pracująca pod przewodnictwem Wajdy, bardzo spieszyła się z ukończeniem filmu. Bardzo zależało im na pokazaniu "Człowieka z żelaza", żeby m.in. w pewien sposób przechytrzyć cenzurę...

Podobno tytuł "Człowieka z żelaza", filmu, za który Wajda otrzymał też nominację do Oscara, powstał w trakcie wizyty reżysera w gdyńskiej stoczni. Jeden z robotników poprosił twórcę, by zrobił film o nich. Kiedy Mistrz zapytał, jaki miałby to być film, robotnik podpowiedział: "Człowiek z żelaza". I tak już zostało.

PRZECZYTAJ: Polski chłopak myślał, że dzwonią telemarketerzy, a dzwonili z Cannes >>

Więcej o:
Komentarze (145)
Wzruszający hołd dla Wajdy w Cannes. Wałęsa i wielcy polskiego kina na jednym zdjęciu
Zaloguj się
 • ojciec_belzebub

  Oceniono 127 razy 97

  A kiedy ciocię Jarosławę będą tak hołdować za granicą? Pewnie niedługo, Europa musi dorosnąć i zmądrzeć, żeby poznać geniusz cioci z Żoliborza.

 • drdr2

  Oceniono 84 razy 68

  Oj pisiaki pisiaki, nic nie potraficie zrobić dobrze. Więcej ludzi ma Kaczyńskiego za Balbinę niż Wałęsę za Bolka. Cała propaganda w pisdu

 • janko_buszewski

  Oceniono 74 razy 68

  tyle knucia, tyle jadu, tyle wysiłku, czasu i pieniędzy...
  a tu Du.a! ten zgniły Zachód ciągle czci i hołubi Wałęsę i Wajdę - no jak mikrus Żoliborski to przeżyje? będzie tupał malutkimi stopkami i tłukł małymi piąstkami Mariusza, Adriana i innych wazelinowych czopków

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 73 razy 67

  Lech Walesa, Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Paweł Pawlikowski, Jerzy Skolimowski, Tomasz Wasilewski, Kuba Czeka, Krystyna Janda, Ewa Braun i Allan Starski... itd itd itd
  to wszystko są oczywiście Polacy gorszego sortu, zdrajcy i kolaboratorzy, Żydzi i cykliści, a prawdziwi artyści to Pietrzak i Martyniuk

 • eselk

  Oceniono 93 razy 65

  Brawo tak trzymać - pewnie w Polsce by zniszczyli ten festiwal.

 • sp-dziadu2012

  Oceniono 81 razy 45

  Pisuarą szczeny poopadały- zatrują się własnym jadem. Kacza niedojda może tylko skowyczeć.

 • wk-19

  Oceniono 50 razy 44

  Piosowscy trole pocałujcie Pana Prezydenta Wałęswę i Panią Kulczyk w d..pę. Pod warunkiem, że takie będzie ich życzenie.

 • japka_putina

  Oceniono 38 razy 34

  Pisiorki, zamiast się nakręcać i wściekać, zorganizujcie jakąś efektowną gwiazdę (któraś z szafiarek na to pójdzie), dajcie ją pod rękę Zbawicielowi i niech z klasą otworzy chociaż Festiwal Piosenki w Opolu. Oh wait! Festiwal też już doszczętnie spie...liście!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX