Jury wybrało najlepszy scenariusz z Europy Środkowo-Wschodniej już po raz jedenasty. Scenariusz "Sorry Polsko" Kuby Czekaja konkurował z jedenastoma innymi z dziewięciu państw. Do nagrody nominowane były także scenariusze Anny Kazejak i Przemysława Nowakowskiego oraz Agnieszki Zwiefki.
Kuba Czekaj, reżyser "Baby Bump" i "Królewicza Olch", dotychczas w swoich filmach opowiadał o trudnym czasie dorastania i wczesnej młodości. W nowym scenariuszu bohaterem będzie jednak czterdziestolatek. Jak stwierdza reżyser, "Sorry Polsko" będzie sarkastyczną przypowieścią o tym, co w tej chwili dzieje się w naszym kraju.
- Wystawię to na ocenę - mówi Czekaj. - W aurze czarnego humoru tkać będę pytania o tożsamość, przynależność do kultury, regionu. Na razie zdmuchnąłem osiemnaście świeczek, zostawiam dzieciaki i kreuję czterdziestoletniego Jana Kowalskiego. Z jego perspektywy namaluję ten fresk - dodaje.
- Scenariusz wybrany w tym roku jest wyzywający, prowokujący, tajemniczy, a nawet zabawny. Jest to satyra na współczesne życie, która mierzy się ze sztuką, ambicją i polityką. Napisana z taką werwą i entuzjazmem, że aż chce się porwać głównego bohatera do tańca - piszą o "Sorry Polsko" organizatorzy ScripTeast.
Scenariusz Czekaja wcześniej został wyróżniony na festiwalu w Berlinie, zdobywając nagrodę Baumiego.
Urodzony w 1984 roku Kuba Czekaj jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich reżyserów młodego pokolenia. Za film "Królewicz Olch" otrzymał Nagrodę Młodego Jury w konkursie filmów fabularnych w Gdyni.
Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego jest prestiżowym wyróżnieniem w branży filmowej otwierającym drogę do realizacji projektu oraz kolejnych sukcesów. Poprzednio Polacy zdobyli tę nagrodą dwukrotnie - w 2010 roku za scenariusz "Dzień czekolady" Jacka P. Bławuta i Anny Onichimowskiej oraz w 2013 roku za scenariusz "Niemy" Bartka Konopki i Przemysława Nowakowskiego.