Cannes 2017. Kuba Czekaj dostał nagrodę za najlepszy scenariusz

Na festiwalu Cannes 2017 Kuba Czekaj dostał Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz z Europy Środkowo-Wschodniej.

Jury wybrało najlepszy scenariusz z Europy Środkowo-Wschodniej już po raz jedenasty. Scenariusz "Sorry Polsko" Kuby Czekaja konkurował z jedenastoma innymi z dziewięciu państw. Do nagrody nominowane były także scenariusze Anny Kazejak i Przemysława Nowakowskiego oraz Agnieszki Zwiefki.

Kuba Czekaj, reżyser "Baby Bump" i "Królewicza Olch", dotychczas w swoich filmach opowiadał o trudnym czasie dorastania i wczesnej młodości. W nowym scenariuszu bohaterem będzie jednak czterdziestolatek. Jak stwierdza reżyser, "Sorry Polsko" będzie sarkastyczną przypowieścią o tym, co w tej chwili dzieje się w naszym kraju.

- Wystawię to na ocenę - mówi Czekaj. - W aurze czarnego humoru tkać będę pytania o tożsamość, przynależność do kultury, regionu. Na razie zdmuchnąłem osiemnaście świeczek, zostawiam dzieciaki i kreuję czterdziestoletniego Jana Kowalskiego. Z jego perspektywy namaluję ten fresk - dodaje. 

- Scenariusz wybrany w tym roku jest wyzywający, prowokujący, tajemniczy, a nawet zabawny. Jest to satyra na współczesne życie, która mierzy się ze sztuką, ambicją i polityką. Napisana z taką werwą i entuzjazmem, że aż chce się porwać głównego bohatera do tańca - piszą o "Sorry Polsko" organizatorzy ScripTeast.

Scenariusz Czekaja wcześniej został wyróżniony na festiwalu w Berlinie, zdobywając nagrodę Baumiego.

Urodzony w 1984 roku Kuba Czekaj jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich reżyserów młodego pokolenia. Za film "Królewicz Olch" otrzymał Nagrodę Młodego Jury w konkursie filmów fabularnych w Gdyni.

Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego jest prestiżowym wyróżnieniem w branży filmowej otwierającym drogę do realizacji projektu oraz kolejnych sukcesów. Poprzednio Polacy zdobyli tę nagrodą dwukrotnie - w 2010 roku za scenariusz "Dzień czekolady" Jacka P. Bławuta i Anny Onichimowskiej oraz w 2013 roku za scenariusz "Niemy" Bartka Konopki i Przemysława Nowakowskiego.

"Strażnicy Galaktyki vol. 2", "Obcy: Przymierze" i nowi "Piraci z Karaibów". Oto najważniejsze premiery maja

Więcej o:
Komentarze (6)
Cannes 2017. Kuba Czekaj dostał nagrodę za najlepszy scenariusz
Zaloguj się
 • smarekdarek

  Oceniono 12 razy 12

  Brawo! :D

 • Jędrzej Akard

  Oceniono 6 razy 6

  Tylko gratulować i czekać na realizację scenariusza! Niestety Polacy nie cenią swoich utalentowanych rodaków. czego przykładem jest poniższy wierszyk " O Kościuszce". Jakże jest on prawdziwy, niestety nie pamiętam nazwiska autora. Ponieważ cytuję też już z bardzo odległej pamięci, mogę jego strofy nieco pokręcić lub przekręcić, ale puentę pamiętam:
  Ech wy Polacy! Wy zwyczaj macie niewesoły.
  By wielkim zmarłym sypać kopce,
  kopiecie pod żywymi... doły.

 • heresy

  Oceniono 5 razy 5

  już za sam tytuł będzie miał przekichane w kraju czerwienią płynącym.

 • wunderwaffen

  Oceniono 5 razy 1

  SMOLEŃSKA NIE ZGŁOSZONO DO FESTIWALU?

  Miąłby dużą szansę na sukces, gdyż opowiada historię rodziny żydowskiej, producentem był żyd i jedna z głównych ról zagrała żydówka. ;)

 • electron_blue

  0

  Brawo! To nie jest łatwe kino, "Baby bump" oglądałam z irytacją i zachwytem na przemian ("Królewicza..." nie miałam okazji), ale skala i talent reżysera bezsporne. Czekam na kolejne powody do irytacji :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX