Młoda polska aktorka robi światową karierę, a ty pewnie nic o tym nie wiesz. Kim jest Erika Karkuszewska?

Jest w tej samej agencji aktorskiej co Kate Winslet czy Ewan McGregor. Erika Karkuszewska jest znana światowej widowni jako Erika Kaar. Dlaczego tak mało słychać o polskiej aktorce robiącej niesamowitą karierę?

Amerykańscy widzowie mogą oglądać ją ostatnio w bardzo dobrze ocenianym serialu "American Gods" (2017). Nakręcono go na podstawie bestsellerowej powieści fantasy Neila Gaimana. Wcześniej zagrała główną rolę w hinduskiej produkcji "Shivaay" (2016). Polska publiczność mogła ją zobaczyć w serialach "Bodo" (2016) i "Aż po sufit" (2015). Debiutowała w "Dzwonach Wojny" (2014). A mimo to w polskich mediach jakby o niej cicho. 

Materiały prasowe |Materiały prasowe | 'Amerykańscy Bogowie' | reż. Ricky Whittle, prod. Michael Green| kadr

Częściowo ma to na pewno związek z jej wrodzoną skromnością - jak aktorka sama nam powiedziała w krótkiej rozmowie, nie ciągnie jej do występowania w żadnych programach telewizyjnych. Woli się po prostu skupić na swojej pracy. I jest w tym bardzo skuteczna.

Nic jednak nie zapowiadało, że dziewczyna zostanie aktorką.

Na początku swojej drogi Erika nie myślała o tym zajęciu. W rozmowie w Polskim Radiu 24 przyznaje, że w przedszkolu bawiła się w firmę, a przez całe życie stawiała na naukę. Być może stąd wybór kierunku studiów - Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na SGH.

 

Za swoją pracę magisterską dostała nagrodę z ministerstwa. Zrezygnowała jednak z kariery ekonomicznej i poszła na aktorstwo. Nietypowo, bo dopiero po pierwszych studiach w wieku 25 lat, co jest późnym wiekiem na dostanie się do szkoły aktorskiej.

Materiały prasowe |Materiały prasowe | 'Amerykańscy Bogowie' | reż. Ricky Whittle, prod. Michael Green| kadr

Zdolna aktorka mówi o sobie, że podchodzi do siebie jak do jednoosobowej firmy. Przedsiębiorczo pierwszą pensję zainwestowała w profesjonalną sesję w Londynie dla jej brytyjskiego agenta, by bardziej wpasować się w rynek.

Zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości Eriki Kaar |Zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości Eriki Kaar | Na fotografi: Erika Kaar z Davidem Sladem, Michaelem Greenem i Rickym Whittlem

Z kolei, by przygotować się do castingu do "Shivaay", postanowiła wykonać dodatkową pracę i przyszła z nauczonymi kwestiami w języku hindi. Castingi do tego filmu odbywały się w Europie i Kanadzie, konkurencja była ogromna. Trud się opłacił, bo dostała główną rolę żeńską, a film w pierwszych czterech tygodniach wyświetlania zarobił 23 miliony dolarów.

 

Mówi o sobie skromnie “nie jestem wybitnie zdolna, nie jestem wybitnie śliczna”, jednak pracowitości zdecydowanie nie można jej odmówić. W rozmowie z nami zdradziła, że pieniądze za ostatni film również zainwestowała. Uczy się pod okiem nauczyciela akcentu - Ricka Liptona - pracującego przy takich produkcjach jak "Spider-man: Homecoming" (2017), "Piękna i Bestia" (2017) czy seria "Igrzysk Śmierci".

Dokonania Eriki Karkuszewskiej już teraz robią wrażenie- z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy.

A teraz zobacz:

Kino Mówi: Dylematy