Takiego filmu jeszcze nie było. Polska reżyserka dostała za niego owacje na stojąco

Na festiwalu filmów animowanych w Annecy odbyła się premiera polsko-brytyjskiego filmu "Twój Vincent". Na potrzeby niesamowitej produkcji zostało ożywionych aż 120 dzieł van Gogha.

Zaraz po światowej premierze “Twojego Vincenta” widzowie oklaskiwali go na stojąco przez 15 minut. Nikogo więc nie zaskoczyło, że dostał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

 

Scenariusz napisany przez Dorotę Kobielę i Jacka Dehnela opowiada historię artysty ustami bohaterów jego obrazów - znajomych i przyjaciół, których portretował. Wydaje się to najtrafniejszy sposób przedstawienia filmowo historii van Gogha - sam malarz w jednym z listów do swojego brata napisał, że “nie możemy mówić inaczej niż poprzez nasze obrazy”.

Nocna kawiarniaNocna kawiarnia źródło: materiały prasowe | kadr

“Twój Vincent” składa się z 65 tysięcy klatek, a każda z nich została namalowana. W projekcie wzięło udział 115 zawodowych malarzy z 19 krajów. Jak mówi Robert Banasiak w rozmowie z Radiem Wrocław “trzeba było znaleźć malarzy, którzy potrafią malować jak van Gogh. Wielu nie było w stanie wytrzymać tej pracy”.

Aidan TurnerAidan Turner źródło: materiały prasowe | kadr

Od pomysłu do ukończenia filmu minęły 4 lata. Produkcja jednej klatki trwała około 40 minut. Gdyby postawić obrazy tylko pierwszej sceny jeden na drugim, powstałaby wieża wychodząca ponad atmosferę ziemi. To pozwala wyobrazić sobie ogrom pracy, który musiał zostać włożony, aby to dzieło powstało.

Douglas BoothDouglas Booth źródło: materiały prasowe | kadr

"Twój Vincent" to pierwszy na świecie film, który został wyprodukowany techniką PAWS (ang. Painting Animation Work Stations) wymyślonej specjalnie na jego potrzeby. Najpierw nakręcono sceny z aktorami we Wrocławiu i Londynie, by następnie wyświetlać klatki przed malarzami starającymi się odwzorować styl van Gogha. Największa część powstała jednak w Gdańskim Parku Technologicznym.

Chris O'DowdChris O'Dowd źródło: materiały prasowe | kadr

W rolę Vincenta van Gogha wcielił się Robert Gulaczyk. Film został wyprodukowany przez studia, które mają na koncie 10 statuetek Oscara i aż 26 nominacji do tej nagrody - BreakThru Films oraz Trademark Films. Z niecierpliwością czekamy na polską premierę filmu, która odbędzie się 13 października.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej, wejdźcie na oficjalną stronę internetową "Twojego Vincenta".

Zaskakująco dobra "Wonder Woman", animacje i mnóstwo efektów specjalnych. Premiery kinowe czerwca

Komentarze (33)
Takiego filmu jeszcze nie było. Polska reżyserka dostała za niego owacje na stojąco
Zaloguj się
 • marc71

  Oceniono 53 razy 49

  Bardzo chciałbym się dowiedzieć jak nazywa się ta polska reżyserka, o której mowa w tytule, ale ani słowem w treści artykułu. Cóż, dobre dziennikarstwo...

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 4 razy 4

  Oglądałam zachodnie relacje. Nikt nie mówi o żadnej polskiej reżyserce, tylko o reżyserze Hugh Welchmanie.

 • mer-llink

  Oceniono 3 razy 3

  Po pierwsze, drogi Redaktorze "ad"/Droga Redaktor "ad": "ożywianie" obrazów znanych malarzy w filmie animowanym jest stare jak animacja. Czyli bardzo stare.
  Po drugie: zupełnie pomijacie fantastyczną pracę Doroty Roqueplo, która zaprojektowała kostiumy --- rewelacyjnie!!! (czy daltego pomijacie, ze nazwisko niepolskie? a ile polskich filmów zrobiła, z "Salą samobójców" i "Miastem44" chociażby)
  Po trzecie: pani Dorota Kobiela jest pierwszorzedną artystką (nie tylko scnariusz, ale i rezyseria, ale i porywająca wrażliwość malarska, i cały koncept filmu, i to, ze pomysłem opętała ze 200 osób na całym świecie, albo i więcej....
  Po czwarte: namalowanie każdego kadru? co pod tym rozumiecie?
  Brawo dla Twórców filmu!!!!!
  Dla Żurnalistów piszących o... - no, staraliście sie, Piszczyk, ale trzeba sie jeszcze trochi na tym rozumić...

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 22 razy 2

  Polski film... a premiera polska w październiku? Premiera światowa powinna być w Polsce, a reszta powinna czekać. Polacy nie mają szacunku dla innych Polaków i dla swojego kraju. WSTYD!

 • ndof

  Oceniono 27 razy 1

  Reżyserka to takie pomieszczenie w studio, np. telewizyjnym.
  Cieszy, że się podoba, ale żeby od razu owacje;)?

 • Paweł Graczyk

  0

  "Twój Vincent" to pierwszy na świecie film, który został wyprodukowany techniką PAWS (...) wymyślonej specjalnie na jego potrzeby.

  :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX