Tego nikt się nie spodziewał. Daniel Day-Lewis zrezygnował z kariery aktorskiej w wieku 60 lat

Daniel Day-Lewis, 3-krotny zdobywca Oscara poinformował za pośrednictwem swojej rzeczniczki, że po ponad 40 latach aktorskiej kariery, nie planuje już jej kontynuować. Aktor nie podał powodu, dla którego przechodzi na emeryturę.

Leslee Dart, rzeczniczka 60-letniego artysty wydała oświadczenie o następującej treści:

Daniel Day-Lewis nie będzie dłużej pracował jako aktor. Jest niezwykle wdzięczny wszystkim swoim współpracownikom i widzom za minione lata. To prywatna decyzja i ani on, ani jego przedstawiciele nie będą tego dalej komentować.

Jako pierwszy przekazał tę zaskakującą informację magazyn Variety.

Ostatni film z udziałem Daniela Day-Lewisa

Na pocieszenie możemy szybko dodać, że 25 grudnia tego roku ma wejść na ekrany amerykańskich kin ostatni film z udziałem Daniela Day-Lewisa. Jego tytuł nie jest jeszcze znany, ale ma być to dramat  osadzony w świecie mody. Reżyseruje go Paul Thomas Anderson. Za udział w jego filmie ''Aż poleje się krew'' Lewis dostał w 2007 roku Oscara za najlepszą rolę męską. Aktor ma pomagać przy promocji swojego ostatniego filmu.

Jedyny aktor z trzema Oscarami za najlepszą rolę

Daniel Day Lewis pozostaje na razie jedynym aktorem, który w historii nagród akademii filmowej zdobył aż trzy razy statuetkę za najlepszą rolę męską. Został wynagrodzony w 2012 roku za główną rolę w filmie Stevena Spielberga ''Lincoln'', w 2007 roku za rolę krwiożerczego nafciarza w filmie ''Aż poleje się krew'' oraz za kreację pisarza i artysty Christy Browna w filmie ''Moja lewa stopa'' z 1989 roku. 

Daniel Day-Lewis || Daniel Day-Lewis ||  Aż poleje się krew, reż. Paul Thomas Anderson, prod. Paramount Vantage, Miramax

Nikt tak jak on nie potrafił wcielać się w swoje role

Aktor od lat jest chwalony za swoje pełne oddanie roli i wszechstronne podejście do grania – oddawał się swoim postaciom w pełni, zostając w charakterze nawet, kiedy schodził z planu. Kiedy grał w ''Nieznośnej lekkości bytu'' nauczył się mówić po czesku.

Daniel Day-Lewis || Daniel Day-Lewis ||  Nieznośna lekkość bytu, reż. Philip Kaufman, prod. The Saul Zaentz Company

By przygotować się do roli w ''Gangach Nowego Jorku'' słuchał specjalnie piosenek rapera Eminema, a do roli chorującego na dziecięce porażenie mózgowe Browna z ''Mojej lewej stopy'' niemal przykuł się do wózka inwalidzkiego.

Niestraszny był mu też udział w musicalach, czego doskonałym przykładem jest film ''Dziewięć'', filmach przygodowych takich jak doskonały ''Ostatni Mohikanin'' czy dramatach takich jak ''Wiek niewinności''.

Daniel Day-Lewis || Daniel Day-Lewis ||  Ostatni Mohikanin, reż. Michael Mann, prod. Morgan Creek Productions

Aktor zadebiutował w wieku 14 lat małą rolą w filmie ''Ta przeklęta Niedziela''. Zwrócił na siebie uwagę grając początkowo na deskach teatru i w telewizji. Krytyków jednak powalił doskonałymi rolami w filmach ''Moja piękna pralnia'' i ''Pokój z widokiem'', gdzie stworzył niezapomniane kreacje ulicznego zbira i arystokraty z wyższych sfer.

Wybredny

Aktor znany jest również z tego, że bardzo ostrożnie wybierał filmy. Potrafił czekać całe lata zanim wziął udział w kolejnym projekcie. Wydawać się mogło już pod koniec lat 90., że zrezygnował z grania, ale wtedy Martin Scorseese przekonał go do udziału w ''Gangach Nowego Jorku''.

A TERAZ ZOBACZ:

Zaskakująco dobra "Wonder Woman", animacje i mnóstwo efektów specjalnych. Premiery kinowe czerwca

A czego ty byś potrzebował na emeryturze? Daniel Day-Lewis z pewnością rozejrzałby się za wygodnym fotelem i niezawodnym ekspresem do kawy: