Harry Potter ma już 20 lat. Z tej okazji Facebook zrobił fanom uroczy prezent

To wydaje się niewiarygodne, ale taka jest prawda - Harry Potter ma już 20 lat. Facebook dołącza do świętowania i daje fanom bardzo sympatyczny prezent.

Facebook włącza czarodziejską różdżkę Harrego Pottera

Wystarczy w komentarzach wpisać imię i nazwisko głównego bohatera, lub nazwę jednego z domów w Hogwarcie, żeby - dosłownie - zadziała się magia. Kto na Facebooku wpisze "Harry Potter", "Slytherin", "Hufflepuff", "Gryffindor" lub "Ravenclaw", ten będzie mógł "zaczarować" swój komputer magiczną różdżką (zapewne od Ollivandera).

Po dodaniu komentarza lub postu na FB, nazwy szkół lub imię i nazwisko Harrego podświetlą się. Po kliknięciu w nie na ekranie komputera zadziała animacja czarodziejskiej różdżki.

Uwaga - niektóre komputery są bardziej mugolskie, i ta opcja nie zadziała...

Harry Potter ma 20 lat

Dlaczego akurat teraz Facebook włączył taką opcję? Odpowiedź jest prosta - Harry Potter 26 czerwca obchodzi jedne ze swoich urodzin. Dokładnie 20 lat temu miała miejsce premiera pierwszego wydania książki J.K. Rowling: "Harry Potter i Kamień Filozoficzny".

Książka Rowling przez kilka kolejnych lat po premierze utrzymywała się na szczycie wszystkich rankingów bestsellerów. Dzieci i młodzież zakochali się w sympatycznym bohaterze. Na szczęście autorka nie kazała długo czekać swoim fanom na kolejne części powieści. "Harry'ego Pottera i Komnatę Tajemnic" wydano już następnego lata (w Wielkiej Brytanii).

Harry Potter w Polsce

Polacy musieli na swoją wersję językową poczekać aż 3 lata od premiery pierwszej części książki. Z tego powodu chyba pierwszy raz od zawsze dzieci nagle wolały sięgnąć po oryginał (dostępny również w polskich księgarniach), niż czekać wiele miesięcy na polskie tłumaczenie. Dla wielu była to pierwsza książka przeczytana w całości po angielsku.

Fortuna Rowling jak ze świata magii

Marka Harry'ego Pottera wciąż jest jedną z najbardziej znanych i najlepiej zarabiających na świecie. Szacuje się, że jej twórczyni, Rowling, zarobiła na swoim małym czarodzieju prawie 600 mln funtów (czyli prawie 3 MILIARDY złotych!). A to i tak ostrożne szacunki, które prawdopodobnie są zaniżone. To oczywiście pieniądze zarobione nie tylko z samych książek, ale również z filmów i gadżetów. Na liście najbogatszych celebrytów wg. Forbes znalazła się na podium na trzecim miejscu.

Czujesz się staro? To chyba pora, żeby zainwestować w ekspres do kawy i wygodny fotel:

Więcej o: