Janusz Gajos w filmie ''Najlepszy'' zagra twórcę Monaru. Dzięki niemu Marek Kotański przemówi na ekranie

Wybitny aktor wcieli się w rolę Marka Kotańskiego, który wyciągnął słynnego polskiego sportowca z nałogu narkotykowego.

17 listopada 2017 roku ma się pojawić na ekranach polskich kin film opowiadający niezwykłą historię życia Jerzego Górskiego - człowieka, który pokonał uzależnienie od narkotyków, a potem pobił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata. Jego dokonania odbiły się szerokim echem na całym świecie - tylko u nas, w Polsce, mało o nim wiemy. 

Mistrz świata - Jerzy Górski

Gdyby nie Marek Kotański, którego zagra Gajos, Jerzy Górski (w tej roli zobaczymy Jakuba Gierszała) nigdy by nie został mistrzem świata na dystansie Double Ironman z czasem 24 godzin 47 minut i 46 sekund. W tym czasie przepłynął 7,6 km, 360 km przejechał na rowerze, a na dodatek przebiegł podwójny maraton, tj. dystans 84 km. 

Kadr |Kadr | fot. Robert Pałka | ''Najlepszy'' | Materiały prasowe

Marek Kotański - postać wybitna

Marek Kotański był wybitnym psychologiem i terapeutą. Dzięki niemu powstały m.in. Monar i Markot. Poświęcił swoje życie pomocy ludziom. Znany jest z działalności na rzecz osób bezdomnych, uzależnionych od narkotyków i alkoholu, więźniów czy zakażonych wirusem HIV.

Jerzy Górski i Marek Kotański

Panowie poznali się 1984 roku, kiedy Górski był silnie uzależniony od heroiny. Ważył 49 kg i wypalał 100 papierosów dziennie. Na swoje szczęście spotkał Kotańskiego, który wysłał go do placówki Monaru we Wrocławiu.

Tam też sport stał się częścią jego terapii uzależnienia – nikt nie mógł wtedy nawet przypuszczać, że dzięki wspólnym porannym biegom ten pacjent osiągnie w życiu tak wiele. Dzięki leczeniu w Monarze wymienił uzależnienie od narkotyków na uzależnienie od sportu - a to go doprowadziło na szczyt.

Kadr |Kadr | fot. Robert Pałka | ''Najlepszy'' | Materiały prasowe

4 lata po zakończeniu leczenia wystartował w biegu Western States Endurance Run, nazywanym ''Biegiem śmierci''. To znaczy, że w przeciągu jednego dnia przebiegł 161 km - co więcej, temperatura tego dnia osiągała nawet 53 stopnie Celsjusza! Ukończył ten morderczy bieg w 28 godzin, 5 minut i 22 sekund. A to był dopiero początek jego dokonań. Żeby poznać dokładniej jego historię, naprawdę warto będzie obejrzeć film Łukasza Palkowskiego ''Najlepszy''.

Obsada filmu ''Najlepszy''

Śmiało można powiedzieć, że życie Jerzego Górskiego samo napisało doskonały scenariusz. W jego biograficznym filmie oprócz Janusza Gajosa i Jakuba Gierszała zobaczymy też Tomasza Kota, Arkadiusza Jakubika, Kamilę Kamińską, Artura Żmijewskiego, Magdalenę Cielecką, Mateusza Kościukiewicza oraz Annę Próchniak.

A TERAZ ZOBACZ:

Zaskakująco dobra "Wonder Woman", animacje i mnóstwo efektów specjalnych. Premiery kinowe czerwca

Więcej o: