Powstanie jeden z najdroższych polskich filmów. Wyprodukuje go twórca "Smoleńska"

"Legiony" będą - zgodnie z zapowiedzią twórców - zrealizowane z wielkim rozmachem. Świadczyć o tym może budżet, jeden z największych w historii polskiej kinematografii.

Zdjęcia ruszają 1 sierpnia 2017 roku, a premiera jest planowana na październik 2018 roku. Film będzie nosił tytuł „Legiony” - czytamy na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 

Opowieść skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką. Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918. „Legiony” to klasyczne kino wojenne opowiedziane z wielkim rozmachem, przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Pokażemy najpiękniejsze i najbardziej dramatyczne karty epopei legionowej, łącznie ze słynną szarżą ułanów pod Rokitną, która będzie jedną z najbardziej spektakularnych sekwencji filmu

- mówi Maciej Pawlicki, producent filmu. Pawlicki był także producentem głośnego filmu "Smoleńsk". 

Inicjatorem powstania filmu i współproducentem jest Adam Borowski, działacz opozycji demokratycznej w PRL. W III RP działał w Lidze Republikańskiej, a następnie Przymierzu Prawicy. Z ramienia tej drugiej partii startował bez powodzenia do Sejmu z listy PiS w wyborach w 2001 roku. 

Scenariusz do „Legionów” napisali Tomasz Łysiak (również współtwórca scenariusza do filmu "Smoleńsk"), Michał Godzic, Maciej Pawlicki i Dariusz Gajewski. Gajewski, wiceprezes SFP i zdobywca Złotych Lwów za "Warszawę, zajmie się też reżyserią. Wiadomo już, że odtwórcą roli marszałka Józefa Piłsudskiego będzie Jan Frycz.

Dotacja od ministerstwa

Wsparcia filmowcom ma udzielić Fundacja Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W jej radzie zasiadają m.in. Zofia Romaszewska, prof. Jan Żaryn i sędzia Wiesław Johann. "W produkcję angażuje się również FINA - Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. Decyzję o dotacji celowej podjął wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński" - czytamy na stronie SFP.

Budżet filmu wynosi ponad 28 mln zł. Do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ma zostać złożony wniosek o "maksymalną możliwą kwotę na film historyczny, czyli 6 mln zł". Pięć najdroższych polskich filmów to kolejno: "Quo Vadis" (ponad 76 mln zł), "Bitwa pod Wiedniem" (50 mln zł), "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem" (48 mln zł), "Karol. Człowiek, który został papieżem" (35 mln zł) i "1920. Bitwa warszawska) (27 mln zł). 

Kim jest Maciej Pawlicki?


Pawlicki jest producentem i współtwórcą scenariusza do filmu "Smoleńsk". Poza filmem o katastrofie smoleńskiej ma na swoim koncie kilka pomniejszych produkcji filmowych i telewizyjnych. W latach 90. pełnił funkcję dyrektora TVP1. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku kandydował do Sejmu z lisy Prawa i Sprawiedliwości. Jest stryjem Jana Pawlickiego, pełnomocnika Zarządu TVP ds. utworzenia Agencji Kreacji, a wcześniej dyrektora TVP1.

Pawlicki krótko był prowadzącym program "Studio Polska". Został od niego odsunięty po tym, jak w odcinku poświęconym rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości odczytał w charakterze wstępu komunikat o aresztowaniu "posła Ryszarda P.", lidera Nowoczesnej za szpiegostwo na rzecz obcego państwa (w domyśle Rosji). Program dotyczył fake newsów, ale informacja zaczęła żyć własnym życiem. 

"Volta" Machulskiego, "Dunkierka" Nolana i nowy "Spider-Man" Wattsa. Oto premiery kinowe w lipcu

Więcej o:
Komentarze (33)
Powstanie jeden z najdroższych polskich filmów. Wyprodukuje go twórca "Smoleńska"
Zaloguj się
 • czarna_brygada09

  Oceniono 27 razy 27

  Biorąc pod uwagę, że takie wybitne 'arcydzieło' tego kolesia jak 'Smoleńsk' zeszło po cichutku z ekranów kin już po dwóch miesiącach od premiery (6 wrzesień ubiegłego roku), tylko 500 tys. widzów na koncie, przy wywaleniu kasy na 280 kopii, przy bezpłatnej reklamie, gdyż o tym cudactwie pisały i gdakały wszystkie media, to można się spodziewać, że 'Legiony' obejrzy mniej więcej tyle samo, zaś 'legiony' poczekają albo oleją. Za 28 milionów można zrobić co najmniej 5 filmów współczesnych, znakomitych wpisujących się w oczekiwania i pokazujących to co nas gryzie , boli i raduje.
  Gdyby były jakiekolwiek gwarancje, że film o legionach Piłsudskiego, zrobią naprawdę twórcy a nie 'stwórcy', to można byłoby dać na to nawet większą kasę .... lecz nie ma takich gwarancji natomiast są gwarancję, że powstanie kolejny kicz polskiego kina. Chciałby w końcu poznać jaka był efektywność ekonomiczna tych wszystkich polskich tromtadracji i wytrysków patriotyczno - bogoojczyźnianych. Mam takie nieodparte wrażenie, że jak kiedyś była znakomita polska szkoła filmowa tak teraz wahadło poszło w drugą stronę i mamy znakomitą polską szkołę filmowego kiczu.

 • frankyy

  Oceniono 23 razy 23

  Pawlicki produkuje patriotyczne gnioty, których nawet nie warto oglądać.
  Dzięki pozycji politycznej (proPISowski ) dostanie kasę z ministerialnego budżetu żeby zrobić kolejnego gniota.
  Najbardziej przykre że w takie polityczne akcje dają się wkręcić ludzie jak Darek Gajewski - no cóż jak mawiali starożytni "pecunia non olet" - kolaboracja nowe ma imię.

 • homo_lupus

  Oceniono 17 razy 17

  niech tylko nie zapomną scenki, w której Marszałkowi pomysł na manewr warszawski sufluje Lech Kaczyński. A może Jarosław.

 • zelenyles

  Oceniono 14 razy 14

  Przecież "Smoleńsk" to kupa bzdur po partacku zrobiona, lepsze filmy chłopaki telefonami kręcą.

 • wektor321

  Oceniono 14 razy 14

  Pewnie taki sam gniot ja Smoleńsk

 • seroo1

  Oceniono 13 razy 13

  Można nie lubić Piłsudskiego, ale jednak nawet najwięksi jego przeciwnicy muszą przyznać, że był bardzo ważną postacią w historii Polski. Ddlatego nie rozumiem, jak można zrobienie filmu o nim powierzyć gniototwórcom od "Smoleńska"!!!!

 • ws21

  Oceniono 13 razy 13

  No to następny gniot mamy jak w banku.

 • lyjnin69

  Oceniono 12 razy 12

  niech "zrobi" film O JEDNYM TAKIM CO UKRADŁ ....

 • jeziorak.pl

  Oceniono 11 razy 11

  No i spieprzą, znowu. Zrobią dziadowską propagandę. Lepiej zlecić zrobienie takiego filmu Amerykanom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX