James Franco nakręcił swój film o najgorszym filmie świata. I zachwycił krytyków

W "The Disaster Artist" zagrają Sharon Stone, Zac Efron i Seth Rogen. Film opowie o pracy nad kultowym "The Room".

Oglądanie “The Room” to z pewnością jedno z najbardziej niezapomnianych filmowych doświadczeń.14 lat po premierze "najgorszego filmu świata" James Franco postanowił nakręcić o nim komedio-mockument (film udający dokument). W sieci pojawił się pierwszy zwiastun "The Disaster Artist".

"Najgorszy film świata"

"Dzieło" Tommy'ego Wiseau to historia bankiera Johny’ego, którego narzeczona Lisa zaczyna romansować z jego najlepszym przyjacielem Markiem. Film szybko został okrzyknięty najgorszym filmem w historii, a dwa tygodnie po jego emisji wycofano go z kin.

'The Room' (2003), reż. Tommy Wiseau'The Room' (2003), reż. Tommy Wiseau fot. TheTohan LIVE, Youtube kadr

Czy film naprawdę był aż tak zły? Mamy wątek miłosny, przyjaźń i zdradę, a sam zarys fabuły wydaje się być normalny. Nic bardziej mylnego.

"The Room" został zmontowany w niewiarygodny sposób - na przykład w jednym ujęciu aktor jest ubrany, a w drugim dopiero zaczyna szukać bielizny. Dialogi zostały napisane tak, aby zrozumiał je każdy człowiek - Wiseau postanowił użyć najprostszego języka.

Uwagę przyciągają także liczne zwroty akcji, których jest więcej, niż samych scen. Jednak najciekawszy w filmie jest scenariusz - reżyser zadbał o podkreślenie najważniejszych informacji, dlatego niektóre kwestie były powtarzane wielokrotnie (zdanie "Johnny jest moim najlepszym przyjacielem" pada jakieś 13 razy).

 

Mimo wielu negatywnych recenzji i miana "najgorszego filmu świata" (np. ocena na Filmwebie to 2,5), produkcja Tommy'ego Wiseau wciąż ma dużą rzeszę fanów, a niedoskonałości filmu i atmosfera absurdu sprawiły, że niektórzy uznali go za kultowy.

Na podstawie "The Room" powstała gra komputerowa i książka ("The Disaster Artist. My life inside The Room. The Greatest Bad Movie ever made"), a sam reżyser stworzył jeszcze dwa filmy.

 

"The Room" wciąż inspiruje

14 lat po premierze "najgorszego filmu świata" James Franco postanowił sparodiować to, co działo się na planie filmu. Scenariusz oparty jest na książce Grega Sestero (jednego z aktorów "The Room") i opisuje proces powstawania "dzieła" Tommy'ego Wiseau. James Franco określa "The Room" jako "najwspanialszy filme, jaki kiedykolwiek powstał".

Tak jak w przypadku "The Room", reżyser będzie jednocześnie odtwórcą głównej roli. Oprócz Jamesa Franco na ekranie zobaczymy jego brata Dave'a (Grega Sestero), a także Zaca Efrona, Setha Rogena, Sharon Stone i Hannibala Buressa. W sieci właśnie pojawił się pierwszy zwiastun filmu.

"The Disaster Artist" zachwycił krytyków podczas festiwalu SXSW, a serwis Indiewire okrzyknął go najlepszym filmem Jamesa Franco.

Premierę kinową zapowiedziano na początek grudnia 2017.

"Volta" Machulskiego, "Dunkierka" Nolana i nowy "Spider-Man" Wattsa. Oto premiery kinowe w lipcu

Więcej o: