Weteran II wojny światowej płacze na "Dunkierce". "Czułem się, jakbym tam był" [WIDEO]

Najnowsza produkcja Nolana spodobała się nie tylko krytykom. 97-letni weteran II wojny światowej podarował "Dunkierce" najlepszą rekomendację.

O najnowszym filmie Christophera Nolana było głośno jeszcze przed premierą - Kiedy twórca "Memento", "Incepcji" i "Interstellar" ogłosił, że zabierze się za tematykę wojenną, a muzykę skomponuje Hans Zimmer, wiedzieliśmy, że nie będzie to zwykły film. Dodatkowo do obsady "Dunkierki" dołączył genialny Tom Hardy (“Incepcja”, “Zjawa”) i obiecujący aktorzy młodego pokolenia - Fionn Whitehead i Tom Glynn-Carney.

"Dunkierka" zbiera świetne recenzje

Premiera "Dunkierki" odbyła się zaledwie kilka dni temu, a film już został okrzyknięty najlepszym dotychczasowym dziełem Christophera Nolana. Portal Rotten Tomatoes ocenia go na 8,6, podobnie, jak serwis Metacritic. "The Guardian" napisał, że ten film “po prostu trzeba zobaczyć”, a Empire stwierdził, że “Dunkierka” to wzruszająca lekcja historii, a jednocześnie trzymający w napięciu thriller, najbardziej przerażający od czasów “Szczęk”.

'Dunkierka''Dunkierka' reż. Christopher Nolan, prod. Warner Bros.

"Dunkierka" - fabuła

Film opowiada historię słynnej Operacji Dynamo z czasów II wojny światowej, której celem była ewakuacja ponad 300 tysięcy żołnierzy brytyjskich, francuskich i belgijskich, znajdujących się na plażach Dunkierki osaczonych przez III Rzeszę.

O Operacji Dynamo przeczytaj też w świetnej książce "Dunkierka" >>

"Dunkierka" oczami weterana wojennego

Film nie tylko zbiera świetne recenzje wśród krytyków - doceniają go także ci, którzy naprawdę przeżyli historię z "Dunkierki". W pokazie przedpremierowym uczestniczył Ken Sturdy - 97-letni Walijczyk, weteran II wojny światowej i uczestnik Operacji Dynamo. Po projekcji mężczyzna nie umiał powstrzymać łez. Przyznał, że film przypomniał mu o wojnie, ale także o przyjaciołach, których stracił:

- Nigdy nie myślałem, że znowu to zobaczę. Czułem się tak, jakbym ponownie tam był. Miałem dwadzieścia lat kiedy to się stało. Oglądając film, ponownie widziałem moich starych przyjaciół. Straciłem tylu moich kumpli - powiedział mężczyzna.

Weteran poruszony 'Dunkierką' NolanaWeteran poruszony 'Dunkierką' Nolana fot. Adina M. Gabrielle, kadr Youtube

Najbardziej poruszyły go jednak nie same wspomnienia, a świadomość, że wojna, w której brał udział, nie była tą ostatnią.

- Dziś płakałem, ponieważ to nigdy się nie skończy. To się nie zdarzy, my jako gatunek ludzki jesteśmy tak inteligentni i możemy dokonywać zdumiewających czynów. Możemy polecieć na Księżyc, ale nadal robimy tak głupie rzeczy - powiedział wzruszony weteran.

Zobaczcie całą wypowiedź 97-letniego uczestnika Operacji Dynamo o najnowszym filmie Nolana:

 

Thor: Ragnarok. Jest nowy zwiastun - na to właśnie czekaliśmy!

Więcej o: