Są tu od setek lat i mają specjalny status. Koty w Stambule doczekały się swojego filmu

"Kedi - sekretne życie kotów" to film niezwykły. I powinni go zobaczyć nie tylko miłośnicy puchatych czworonogów.

"Zachwycający", "uroczy", "najbardziej pozytywny film roku" - to tylko niektóre z opinii krytyków, którzy obejrzeli "Kedi - sekretne życie kotów". Turecki dokument w reżyserii Ceydy Torun do kin trafił już jakiś czas temu, ale wciąż zachwyca.

Film o kotach nie tylko dla "kociarzy"

"Kedi – sekretne życie kotów" to dokumentalna opowieść o kotach w Stambule, wyjątkowym mieście z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jednym w swoim rodzaju najprawdziwszym kocim imperium. Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe indywidualności, które są naszymi przewodnikami po Stambule. Oglądamy z bliska ich codziennie przygody i spotkania z mieszkańcami. Niezależne i wolne zaglądają do sklepów, kawiarni i mieszkań. Nikt nie potrafi oprzeć się ich urokowi, a Stambuł byłby bez nich zupełnie innym miejscem.

Zresztą zobaczcie sami, jak w Stambule radzi sobie Cwaniak - kot, który wdaje się w bójki:

CWANIAK - "Kedi - Sekretne życie kotów"

Stolica Turcji to jedno z niewielu miast na świecie, w którym koty są pełnoprawnymi obywatelami na równi z ludźmi. Nie da się ich policzyć. Koty uważane są za strażników miasta, ale czczone i szanowane są właściwie w całym świecie islamu. Od wieków przekazywane są opowieści np. o kocie Abu Hurayrah, który uratował Mahometa przed ukąszeniem węża. W miastach koty chronią domostwa przed myszami i szczurami, strzegąc tym samym ludzi przed chorobami.

"Kedi - sekretne życie kotów" - opinie krytyków

Dokument, za kamerą którego stanęła debiutantka Ceyda Torun, zebrał aż 98% pozytywnych recenzji w popularnym serwisie Rotten Tomatoes oraz 94% pozytywnych recenzji w polskim serwisie Mediakrytyk.pl.

Krytycy opisują film jako "taki, którego świat potrzebuje właśnie teraz". A my podpisujemy się pod taką opinią. Zobaczcie koniecznie.