[TYLKO U NAS] Jak powstaje dubbing? Opowiadają nam aktorzy animacji "Gang Wiewióra 2"

Jak powstaje i jakie to przeżycie zagrać głosem w filmie dla dzieci, opowiadają nam aktorzy, których usłyszymy w animacji "Gang Wiewióra 2".

Stworzenie wiarygodnego dubbingu jest naprawdę trudną sztuką. W przeciwieństwie do lektora aktor musi dostosować się do tego, jak w filmie zagrała jego postać - niezależnie od tego, czy jest animowana, czy jest zagrana przez człowieka. Oryginalna ścieżka dźwiękowa zostaje wyłączona i jedynym śladem po pierwszej wersji filmu zostają ruchy ust. Cezary Pazura, Agnieszka Warchulska i Sonia Bohosiewicz opowiadają nam, jak wyglądała praca na dźwiękowym planie do animowanego filmu "Gang Wiewióra 2".

"Gang Wiewióra 2" - jak powstawał dubbing do filmu

Polską wersję językową do "Gangu Wiewióra 2" przygotowało studio Master Film. Dostosowane do naszego kraju dialogi ułożyła Karolina Kowalska. W animacji usłyszymy jednak nie tylko głosy znanych aktorów (Pazura, Warchulska czy Bohosiewicz). Do studia nagrań zaproszono również dzieci.

Jak powstaje dubbing?

Wszystko zaczyna się od przetłumaczenia filmu. To tylko pozornie prosta sprawa. Tłumacz musi nie tylko dobrze oddać realia i zachowanie postaci w filmie, ale również dostosować długość tłumaczonego zdania do tego, co wypowiada aktor w oryginale. Jeśli przetłumaczone zdanie będzie zbyt długie, nie uda się go dopasować do gry aktorskiej na ekranie. Jeśli będzie zbyt krótkie - aktor będzie ruszał bezgłośnie ustami.

Następnie przeprowadzane są castingi na głos. Najczęściej producent otrzymuje trzy próbki różnych głosów, z których wybiera jedną. Wybrany "głos" może rozpocząć nagrania, które trwają zazwyczaj mniej więcej tyle, co normalne dni zdjęciowe do filmu - nawet po kilka tygodni. Nagrania wykonuje się w wyciszonym studio, gdzie aktor oglądając film wypowiada swoje kwestie, starając się zgrać z dubbingowaną postacią.

Kiedy wszystkie dialogi są już nagrane, rozpoczyna się trudna praca montażystów. Dźwięki muszą "zgrać się" z obrazem, co jest szczególnie trudne w filmach, w których występuje wiele postaci. Efekt możemy podziwiać później w kinie.

"Gang Wiewióra 2" - czego możemy się spodziewać?

Aktorzy zapewniają, że akcja w filmie nie zwalnia nawet na chwilę. Dzieci, które oglądały pierwszą część "Gangu Wiewióra" w kinach, znowu na wielkim ekranie zobaczą swojego ulubieńca. Tym razem Wiewiór musi uratować przed chciwym inwestorem swój park. W tym celu zbiera armię gotową na każde poświęcenie.

W oryginalnej wersji językowej Wiewióra zagrał Will Arnett (znany z "Wojowniczych żółwi ninja" czy komedii "Millerowie"). W tej roli usłyszymy głos Cezarego Pazury. Ale w drugiej części "Gangu Wiewióra" są też dwie główne bohaterki - Andzia i Perła. W tych rolach amerykańscy widzowie usłyszą odpowiednio Katherine Heigl i Mayę Rudolph. U nas Andzią została Agnieszka Warchulska, zaś Perłą - Sonia Bohosiewicz.

Premiera "Gangu Wiewióra 2" w kinach w całej Polsce 18 sierpnia 2017 roku.